przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 6 lipca 2013

"Gratuluję Kaszubom budowania harmonijnej jedności"

  |   Władysławowo w dniu XV Zjazdu Kaszubów Prezydent Bronisław Komorowski we Władysławowie Msza św. kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie Msza św. kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie Msza św. kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie Msza św. kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie Prezydent Bronisław Komorowski we Władysławowie Uroczyste otwarcie XV Zjazdu Kaszubów Uroczyste otwarcie XV Zjazdu Kaszubów Uroczyste otwarcie XV Zjazdu Kaszubów Uroczyste otwarcie XV Zjazdu Kaszubów Prezydent Bronisław Komorowski we Władysławowie

Kaszubi są solą tej ziemi, są solą północnej Polski, polskiego morza, tego co najcenniejsze w wymiarze ogólnonarodowym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski do uczestników XV Światowego Zjazdu Kaszubów w sobotę we Władysławowie.

 

W zjeździe uczestniczyło około 10 tysięcy osób, głównie z woj. pomorskiego, ale też z USA, Kanady i Niemiec. Było to coroczne plenerowe spotkanie z muzyką i kulturą Kaszubów.

 

Prezydent w swoim wystąpieniu chwalił Kaszubów za „umiejętność mądrego zagospodarowywania polskiej wolności z korzyścią dla całego regionu i dla całej Polski”.

 

- Chciałoby się bardzo, aby te cnoty, umiejętności, szczególne cechy kaszubskie: upór i pracowitość, szacunek dla państwa i zdolność do racjonalnego myślenia, działania upowszechniały się w stopniu maksymalnym w całej Polsce – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Pogratulował Kaszubom "budowania harmonijnej jedności pomiędzy patriotyzmem polskim a dumą z tego, że jest się Kaszubą”.

 

- Pan Bóg w sposób szczególny wyróżnił Kaszubów i urodą miejsca, w którym żyją, i wszelkimi innymi przymiotami i trzeba to chronić, trzeba to cenić i kochać - podkreślił prezydent.

 

„Także przyszłość należy do Kaszubów, którzy potrafią w tej wolnej Polsce tworzyć klimat szczególny, zagospodarowywać to, co dostali od natury i wzbogacać o efekty własnej pracy” - powiedział.

 

Na pamiątkę zjazdu prezydent przekazał Kaszubom, z myślą o muzeum we Władysławowie, odnalezioną w archiwach polskich notatkę mówiącą o tym, jak Naczelnik Państwa Józef Piłsudski zgodził się zostać szefem 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. „Niech będzie to na chwałę Kaszubów i umiejętności łączenia przez nich dumy z bycia Kaszubą i patriotyzmu polskiego” – powiedział na zakończenie swego wystąpienia.

 

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki powiedział PAP, że „obecność prezydenta podczas najważniejszego święta dla Kaszubów jest wyróżnieniem”. „Po raz pierwszy od kiedy organizowane są zjazdy, czyli od 1999 roku, uczestniczy w nim głowa państwa” - podkreślił.

 

Kaszubi podarowali prezydentowi czapkę szyprówkę, - To jest tradycyjne nakrycie głowy Kaszubów, szczególnie nadmorskich; szyprówki nosili szyprowie, kapitanowie statków - tłumaczył Grzędzicki.

 

Zjazd rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie. Następnie uczestnicy zjazdu przeszli na Aleję Gwiazd Sportu, gdzie przygotowano scenę.

 

Do Władysławowa Kaszubi z całego regionu przyjechali pociągiem „Transcassubia”, który wyruszył ok. 5 z Brus, zabierając podróżnych m.in. z Lipusza, Kościerzyny, Gdyni i Pucka. Pociągiem do Władysławowa przyjechało ponad dwa tysiące Kaszubów.

 

Oprócz corocznych zjazdów organizowanych od 1999 roku (na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa) co roku odbywa się też Dzień Jedności Kaszubów (na pamiątkę pierwszej historycznej wzmianki z 1238 r., w której pojawiło się słowo „Kaszuby”). (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.