Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 listopada 2010

"Nie ma jednego wzorca patriotyzmu”

Pomnik Tatara RP w Gdańsku   |   Pomnik Tatara RP w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Odsłonięcie pomnika Tatara RP Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Pomnik Tatara RP w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski z matką Jadwigą na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Prezydent Bronisław Komorowski na odsłonięciu Pomnika Tatara w Gdańsku Pomnik Tatara RP w Gdańsku
Odsłaniając w parku Oruńskim w Gdańsku pomnik Tatara RP prezydent powiedział, że nie ma jednego wzorca patriotyzmu, a kochać Polskę i wiernie jej służyć mogą ludzie bardzo różniący się między sobą.
 

- Warto szukać szansy w zgodzie, a nie w mnożeniu konfliktów - mówił prezydent podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, który przedstawia ułana tatarskiego w stroju z 1920 r. na koniu.

 

Monument stanął w parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że przyjechał na odsłonięcie pomnika z głębokiej i autentycznej potrzeby serca, aby wyrazić głęboką wdzięczność tym wielu pokoleniom Tatarów polskich, którzy żarliwie kochając Polskę, wiernie jej służyli przez 600 lat.

- Nie zawsze byli przez tę Rzeczpospolitą rozpieszczani, ale zawsze służyli jej wiernie, bo wiadomo, jak Tatar kocha, to nie potrafi kochać połową serca - kocha zawsze całym swoim gorącym sercem - dodał prezydent.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Tatarzy walczyli dla Polski od bitwy pod Grunwaldem, aż do II wojny światowej. - Nie było takiego wroga Rzeczypospolitej, na którym nie wyszczerbiliby swojego oręża w interesie ojczyzny. Gromili Moskali, Szwedów i Wołochów, a kiedy trzeba było, to i Turków bez zważania na wspólną z nimi religię. Bez nich nie byłoby wiekopomnej wiktorii wiedeńskiej, za co szczególnie upodobał ich sobie król Jan III Sobieski - zaznaczył.

 

Prezydent dodał, że los Tatarów jest mocno związany z czasami, kiedy Polska była Rzeczpospolitą wielu narodów, wielkim tyglem, gdzie spotykali się ludzi różnych narodowości, religii i kultur.

 

- To dziedzictwo jest naszą wielką wspólną dumą, którą powinniśmy śmiało prezentować innym. Warto się do tej tradycji odwołać zwłaszcza w bliskim już półroczu naszej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Warto mottem tej prezydencji uczynić słowa naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który mówił o znamiennym dziejowym moście, wiodącym od unii lubelskiej do Unii Europejskiej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 
1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu