przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 sierpnia 2013

Prezydent o programie na rzecz wsparcia rodzin

  |   Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach Wizyta prezydenta w Baniach

W piątek w Baniach prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z zachodniopomorskimi samorządowcami. W obecności prezydenta podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia sieci wsparcia, która będzie elementem regionalnego programu na rzecz wsparcia rodziny.

 

Podczas spotkania Bronisław Komorowski rozmawiał z samorządowcami o problemach rodzin żyjących w regionie i propozycjach rozwiązań. Prezydent podkreślił, że polityka na rzecz rodziny powinna być dostosowana do realnych problemów, wyzwań i możliwości w każdym obszarze i regionie.

 

- Stąd tak wielką wagę przywiązuję do tworzenia kart wspomagających rodzinę na poziomie samorządowym, gdzie wiadomo, jaka jest specyfika tych problemów. Z drugiej strony wiążę nadzieję z utworzeniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, o którą zabiegam. Prowadzimy rozmowy z rządem - w mojej ocenie - prowadzące do sukcesu – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Podkreślił, że jest przekonany, iż każda samorządowa Karta Dużej Rodziny jest cegiełką budującą zamysł stworzenia karty ogólnopolskiej. Prezydent podkreślał, że warto wspierać rodzinę, ponieważ ona później wspiera swoich członków.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, Karta Dużych Rodzin szczególnie powinna wspierać rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. - Dziś duża rodzina to rodzina w modelu „dwa plus dwa”. Nasze babki śmiałyby się z tego do rozpuku. My będziemy płakać z tego powodu za kilka lat - stwierdził prezydent.

 

Zadeklarował również, że będzie dążyć do zmiany ulg podatkowych - tak, aby wspomóc rodziny, które płacą podatki, ale radzą sobie z trudem.

 

 

W Kancelarii Prezydenta powstał przedstawiony pod koniec maja program "Dobry Klimat dla Rodziny". Zawiera on 44 rekomendacje, np. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa.

 

Elementem programu jest też wprowadzenie ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, która miałaby ustanawiać powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. W programie wskazano też na potrzebę zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat trzech i wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach.

 

Marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaznaczył podczas spotkania, że w województwie tworzony jest system pomocy rodzinom oparty m.in. na ulgach w opłatach komunalnych i dopłatach do edukacji najmłodszych.

 

Wcześniej w piątek Bronisław Komorowski był w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie), gdzie spotkał się między innymi z uczestnikami 18. Flisu Odrzańskiego. (PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.