przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 7 sierpnia 2013

Prezydent na zlocie harcerzy i skautów

  |   Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013

Prezydent Bronisław Komorowski wziął w środę udział w inauguracji Międzynarodowego Zlotu Harcerzy i Skautów Wicek 2013, zorganizowanego w setną rocznicę urodzin patrona polskich harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 

Zlot zorganizowały wspólnie Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Uczestniczyło w nim około 2 tys. harcerzy z ZHR i ZHP, a także około 100 skautów z Argentyny, Białorusi, Czech, Litwy i Stanów Zjednoczonych.

 

- Jako druh prezydent dziękuję za to, że ten zlot, tutaj, w Toruniu, ma charakter zlotu organizowanego ponad podziałami organizacyjnymi w ramach ruchu harcerskiego - powiedział prezydent witając uczestników zjazdu. Bronisław Komorowski podkreślił, że jest to zlot jedności harcerzy skupionych wokół tych samych idei i tej samej pięknej harcerskiej tradycji. Zobacz także: Wizyta prezydenta w Toruniu

 

- Nie jest takie łatwe, ale jest to absolutnie konieczne, aby w praktyce życia organizacyjnego, w praktyce życia harcerskiego, udowadniać sobie i światu, że widzi się w harcerzu brata druha - powiedział prezydent.

 

Po uroczystej inauguracji zlotu odbyła się wspólna kolacja prezydenta z harcerzami i skautami, odwiedziny w gniazdach, czyli podobozach, a także wręczenie nagród zwycięzcom konkursu wiedzy o Mikołaju Koperniku, który przeprowadzono wśród uczestników.

 

Wieczorem odbyło się "Spotkanie z astronomią", czyli wspólna obserwacja nieba za pomocą specjalistycznych teleskopów będących na co dzień na wyposażeniu astrobaz, czyli przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. W regionie kujawsko-pomorskim działa 14 astrobaz.

 

W inauguracji zlotu wzięli udział także m.in. Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz biskup toruński Andrzej Suski.

 

 

Uczestnikami zlotu są harcerze i skauci, którzy ukończyli 10 lat. Zakwaterowani są w lesie, na poligonie wojskowym na obrzeżach Torunia. Obóz składa się z 10 gniazd.

 

Harcerze i skauci brali udział w zajęciach opartych na tzw. ścieżkach programowych, m.in. wodnej, turystycznej, średniowiecznej, technologicznej, medialnej oraz wycieczkach. W czasie zlotu funkcjonowało też Centrum Duchowe.

 

Idea zlotu to uczczenie bł. ks. phm. Frelichowskiego, pokazanie jego wkładu w budowanie polskiego harcerstwa. "Pragniemy, tak jak on, rozwijać harcerstwo i ruch harcerski, aktywny, atrakcyjny programowo, który działa dla nas wszystkich i całego społeczeństwa" - głosi przesłanie zlotu.

 

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 r. w Chełmży k. Torunia, gdzie rozpoczął przygodę z harcerstwem w 2. Pomorskiej Drużynie Harcerzy im. Zawiszy Czarnego oraz w Sodalicji Mariańskiej. W 1931 r. wstąpił do seminarium duchownego Pelplinie, a po święceniach był księdzem w kościele Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Organizował tam pomoc dla chorych po epidemii tyfus. Zmarł po zarażeniu tyfusem w 1945 r.

 

W 1999 r. ks. Frelichowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II w czasie mszy na toruńskim lotnisku. W 2003 r. został ogłoszony patronem polskich harcerzy. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.