przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 16 sierpnia 2013

"Środki z UE ogromną szansą na przyspieszenie rozwoju"

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie. Prezydent otrzymał od samorządowców tytuł i statuetkę Przyjaciela Warmii i Mazur. Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Olsztynie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Węgorzewie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Węgorzewie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Węgorzewie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Węgorzewie

 O efektywne wykorzystywanie środków z funduszów Unii Europejskiej zaapelował w piątek w Olsztynie do samorządowców prezydent Bronisław Komorowski, który przebywał z wizytą woj. warmińsko-mazurskim. - To ogromna szansa na przyspieszenie rozwoju – mówił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że pieniądze, które Polska ma otrzymać z UE w najbliższych latach, to ostatnia tak duża szansa na przyspieszenie rozwoju gospodarczego.

 

- Przyszła perspektywa budżetowa UE to są ostatnie lata, w których albo potrafimy wykorzystać tę gigantyczną możliwość - która kiedyś była nie do osiągnięcia - albo po prostu te pieniądze wydamy na wiele przyjemnych rzeczy, ale niekoniecznie będą się one przyczyniały do dalszego pogłębienia procesu rozwoju - powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Dlatego chciałem zachęcić państwa do odwagi także w przyjmowaniu, realizowaniu tych projektów, które będą napędzały dalszy rozwój. Które będą oznaczały, że w dalszej perspektywie, tutaj w woj. warmińsko-mazurskim, będzie się zarabiało więcej pieniędzy. Będzie się płaciło więcej podatków - dodał.

 

 

Prezydent zachęcał samorządowców do pójścia drogą krajów europejskich, które w przeszłości umiejętnie wykorzystały środki z programów UE, aby zbudować trwały rozwój gospodarczy. - Trzeba znaleźć racjonalną ścieżkę, która będzie jednocześnie oznaczała realizację ludzkich marzeń, ale także uwzględnienie racjonalnej potrzeby budowania dalszego rozwoju - zaznaczył prezydent.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że pomoc finansowa, którą Polska otrzymuje z UE, to szansa "na miarę tysiąclecia" i ogromna możliwość przyspieszonego rozwoju, także dla ziem odzyskanych.

 

- To jedyna już tak gigantyczna szansa na wyrównanie poziomu życia, ale i zbudowanie mniej więcej wyrównanych szans rozwojowych w skali całego kraju pomiędzy województwami słabszymi a silniejszymi - powiedział prezydent. Dodał, że konieczna jest solidarność pomiędzy regionami Polski.

 

Prezydent odwiedził w piątek Warmię i Mazury. W Olsztynie spotkał się z samorządowcami województwa warmińsko-mazurskiego na konferencji poświęconej prezentacji strategii społeczno-gospodarczego rozwoju regionu.

 

Podczas spotkania na Zamku otrzymał statuetkę "Przyjaciel Warmii i Mazur". Dziennikarzom powiedział, że przyjmuje to wyróżnienie z ogromną satysfakcją i drgnięciem serca. - To podkreślenie czegoś, co we mnie siedzi bardzo głęboko, wdzięczności do tej krainy, Krainy Wielkich Jezior, która była zawsze krainą moich wielkich uniesień żeglarskich. To także forma zobowiązania, by ten region i jego walory promować - podkreślił.

 

Prezydent po spotkaniu z samorządowcami, przespacerował się po starówce, gdzie rozmawiał z turystami i mieszkańcami, a następnie w Bazylice Mniejszej wysłuchał koncertu organowego.

 

Przetwórstwo żywności, przemysł meblarski i branża związana z obsługą turystów mają być wiodącymi kierunkami rozwoju gospodarczego w najbliższych latach na Warmii i Mazurach. Są to tzw. inteligentne specjalizacje, które określa Strategia Rozwoju Warmii i Mazur do 2025 roku. Te branże wybrano, ponieważ wiąże się to ze wsparciem unijnych projektów w najbliższej perspektywie UE.

 

Strategia przyjęta przez radnych sejmiku zakłada, że region ma szczególne walory przyrodnicze. Zajmuje on 7,7 proc. powierzchni Polski i ma olbrzymi potencjał wodny - na Warmię i Mazury przypada prawie 21,5 proc. ogółu powierzchni w Polsce znajdującej się pod wodą (w tym wodą morską), co daje regionowi pierwsze miejsce w kraju. Lasy na Warmii i Mazurach zajmują 31 proc. powierzchni regionu.

 

Prezydent po południu pojechał do Węgorzewa, gdzie spotkał się z samorządowcami, producentami sprzętu pływającego, przedstawicielami branży turystycznej oraz producentami produktów regionalnych.


Bronisław Komorowski pochwalił przedsiębiorców, że radzą sobie w trudnych czasach i w "niełatwym" regionie. - Jesteśmy na dobrej drodze podtrzymania wzrostu gospodarczego, na otrzymanie naszych dodatkowych szans na przyśpieszony rozwój. To jest nasze wielkie zadanie - przyśpieszenie rozwoju i wyrównywanie szans - dodał.


Samorządowcy poprosili prezydenta o poparcie inicjatywy budowy polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w pobliżu Węgorzewa. - Jeżeli to jest uzgodnione w relacjach polsko-rosyjskich, to możemy się umówić, że będziemy starali się działać razem na rzecz zrealizowania tego ambitnego planu – powiedział Bronisław Komorowski. (PAP)
 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.