przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 25 sierpnia 2013

Para Prezydencka na inauguracji 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

  |   Prezydent na inauguracji 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Prezydent z Małżonką na inauguracji 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Prezydent na inauguracji 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Inauguracja 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Inauguracja 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Inauguracja 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Prezydent z Małżonką na inauguracji 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Inauguracja 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką przyjechał do Zakopanego z prywatną wizytą. W niedzielę przed południem Para Prezydencka wzięła udział we mszy św. w kościele pw. Św. Krzyża. Prezydenta przywitał  tam burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który wraz z dyrektorem festiwalu Andrzejem Kaweckim przekazał jako podarunek drewnianą makietę kościółka na Jaszczurówce, zaprojektowanego przez twórcę stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza.


Burmistrz poprosił Bronisława Komorowskiego o objęcie honorowym patronatem zbliżających się obchodów Roku Witkiewiczowskiego. W 2015 r. przypadnie 100. rocznica śmierci Witkiewicza. Prezydent wyraził chęć objęcia patronatem wydarzenia i powiedział na zakończenie mszy św., że sam jest związany z kresami, podobnie jak twórca stylu zakopiańskiego. Bronisław Komorowski podkreślił, że bardzo ceni styl architektoniczny stworzony przez Witkiewicza.

 

Para Prezydencka spotkała się także z uczestnikami festiwalu, mieszkańcami Zakopanego i turystami. Wieczorem w wielkim festiwalowym namiocie na zakopiańskiej Równi Krupowej odbył się koncert inauguracyjny, w którym uczestniczyła Para Prezydencka oraz minister Maciej Klimczak.


Przez najbliższy tydzień zespoły będą rywalizowały o główne trofeum - Złotą Ciupagę - w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.


Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Tegoroczna impreza potrwa do 31 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem Złotych Ciupag oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła Małżonka Prezydenta Anna Komorowska. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.