Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 22 sierpnia 2010

Prezydent do harcerzy: Czuwajcie następne sto lat

Uroczystości 100-lecia harcerstwa   |   Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa Uroczystości 100-lecia harcerstwa

- Harcerstwo sprawdza się codziennie jako szkoła przyszłych elit państwa polskiego; kształtuje te postawy, które są przydatne nie tylko w historii, ale także współcześnie i w przyszłości - mówił prezydent.

Jak podkreślił, propozycję objęcia protektoratu nad ZHP przyjmuje z radością . - Jak już się zostało harcerzem, to na całe życie, nie tylko dlatego, że ma się żonę harcerkę - mówił. 


- Serdecznie dziękuję za propozycję i za zrozumienie, że mamy razem do wykonania ogromną pracę. Dla mnie jest to źródłem wzruszenia, dumy i honoru, że mogę stanąć w szeregu polskich prezydentów, także Naczelnika Państwa, który od zarania niepodległości stali zawsze razem z harcerzami, doceniając ich wkład w budowę państwa, walkę o wolność, ale także ich wkład w system wychowawczy kształtujący naród - powiedział Bronisław Komorowski.

Zaakcentował, że wzorem naczelnika Piłsudskiego, który docenił wkład harcerstwa w odzyskanie niepodległości, ale także prezydentów powojennych, może również obiecać szczególną troskę o to, aby "ruch harcerski nie tylko podczas jubileuszu, ale także na co dzień mógł korzystać z opieki, pomocy i wsparcia także głowy państwa".

- To jest wielka rzecz przygotowywanie następnych pokoleń Polaków. Jestem pełen wiary i ufności, wbrew tym, którzy mówią, że harcerstwo to już przeszłość i tylko tradycja - mówił. - Harcerstwo sprawdza się codziennie jako szkoła przyszłych elit państwa polskiego, bo wystarczy prześledzić różne życiorysy (...) aby dostrzec to, co jest wyniesione z ideałów i wartości harcerskich: dzielność, postawę służby innym, miłość bliźniego, dostrzeganie w drugim człowieku brata, miłość ojczyzny, przyrody (...) to wszystko zawsze będzie potrzebne Polsce. Dlatego jestem spokojny o przyszłość ruchu harcerskiego - zaznaczył prezydent.

Lokalizacja

Poleć znajomemu