przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 września 2013

"Polska stoi przed szansą na miarę tysiącleci "

  |   Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok Wizyta Prezydenta RP w województwie podkarpackim - Sanok

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił w piątek w Sanoku (Podkarpackie), że pieniądze z UE, które ma otrzymać Polska w kolejnej unijnej perspektywie finansowej są dla naszego kraju „gigantyczną szansą na miarę tysiącleci”.

 

Bronisław Komorowski w Sanoku zwiedził miejscowy Rynek oraz Muzeum Historyczne, które posiada największą kolekcję dzieł Zdzisława Beksińskiego. Liczy ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

 

Prezydentowi bardzo podobał się odremontowany, dzięki środków z UE, sanocki Rynek, który - jego zdaniem – świadomie nawiązuje do najlepszych okresów w historii miasta.

 

Zobacz także: Prezydent na Podkarpaciu o budowaniu postaw obywatelskich - To sygnał i dowód na to, że Sanok jak i cała Polska, stoi w obliczu gigantycznej szansy, szansy na miarę tysiącleci. Bo tak trzeba na to patrzeć, że cała Polska, lokalna, powiatowa, gminna staje w obliczu niebywałego wyzwania i niebywałej szansy, która się już więcej nie powtórzy - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent przypomniał, że wielki rozwój naszego kraju przypadał na wiek XIV i XVI, a potem w naszej historii często był regres i recesja. Według niego obecnie dzięki członkostwu w UE i umiejętności wykorzystania pieniędzy, przed Polską stoi szansa na podobny rozwój.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że wykorzystanie tej szansy wymaga czasami odważnych decyzji i umiejętności „powściągania ambicji zrobienia wszystkiego naraz i zrobienia wszystkiego szybko”.

 

- Z satysfakcją odebrałem słowa premiera i sądzę, że warto pokusić się o różne mechanizmy ułatwiające odważne sięgniecie po środki z UE w następnej perspektywie budżetowej. Także poprzez stworzenie możliwości na łatwiejsze stworzenie wkładu własnego przez samorządy - dodał prezydent.

 

Zaznaczył, że pieniędzy nie należy wydawać na to, co w przyszłości, może „rodzić koszt utrzymania”. Według niego pieniądze z UE i sposób ich wykorzystania to jest wielka odpowiedzialność i historyczna szansa, przed którą stoi Polska, Sanok i całe Podkarpacie.

 

Prezydent przypomniał również, że w przyszłym roku przypada 25-rocznica odzyskania niepodległości. Zapowiedział, że konieczne jest stworzenie rachunku tego, co się udało w naszym kraju zrobić oraz tego, co jeszcze jest do zrobienia. - Chciałbym, żeby ten rachunek był zaczynem do dalszego rozwoju - dodał.

 

Bronisław Komorowski zapewnił również, że będzie wspierał starania władz Sanoka o budowę obwodnicy miasta. Apelował, żeby walczyć o jak najlepsze rozwiązania dla swojej gminy, ale w szerszym spojrzeniu na dobro całego kraju.

 

Brnisław Komorowski na Podkarpaciu w piątek rano spotkał się z młodzieżą w Łące k. Rzeszowa. Prezydentowi towarzyszyli Zastępca Szefa Kancelarii Sławomir Rybicki oraz ministrowie Olgierd Dziekoński i Maciej Klimczak.
 (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.