przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 14 września 2013

Prezydent oddał hołd żołnierzom walczącym w bitwie nad Bzurą

  |   Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą Prezydent oddał hołd żołnierzom z bitwy nad Bzurą

W Kamionie i Witkowicach prezydent Bronisław Komorowski oddał w sobotę hołd żołnierzom Wojska Polskiego walczącym w bitwie nad Bzurą i poległemu wówczas gen. Franciszkowi Władowi (1888-1939), dowódcy 14. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład armii „Poznań”.

 

Prezydent Komorowski złożył wieniec w miejscu, gdzie 18 września 1939 r. gen. Wład, kierując przeprawą podległych mu oddziałów przez Bzurę, został śmiertelnie ranny.


- Pamięć o kampanii wrześniowej jest nie tylko pamięcią ogólnonarodową, ale jest także pamięcią poszczególnych społeczności lokalnych. Tam trwa ona w sposób najmocniejszy – powiedział Bronisław Komorowski. Pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku powinna być pamięcią o konkretnych miejscach, gdzie toczyły się wówczas walki w obronie Polski - dodał prezydent.


- Ci żołnierze kampanii wrześniowej, generał Wład i inni, przeżywali wtedy dramat niezwykły - upadku Polski, którą wywalczyli. My dzisiaj możemy cieszyć się z tego, że budujemy Polskę, która odzyskała wolność już prawie 25 lat temu, a więc trwa ona dłużej niż w czasach tamtego pokolenia - powiedział prezydent.


Bronisław Komorowski podkreślił, że rejon Bzury - to jedno z najbardziej dramatycznych miejsc związanych z kampanią wrześniową - miejsce w zasadzie jedynej operacji zaczepnej Wojska Polskiego na tak dużą skalę. - W dramatycznych okolicznościach ta walka przyniosła określone efekty ważne z punktu widzenia wojskowego. Stworzyła realna możliwość kontynuowania obrony Warszawy i zmniejszenia tempa posuwania się oddziałów niemieckich ku polskiej stolicy - dodał prezydent.


Bronisław Komorowski przypomniał, że uczestnikiem kampanii wrześniowej był jego dziadek, oficer 57. Poznańskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 14. Dywizji Piechoty dowodzonej przez gen. Włada.


- Dziękując za pamięć o kampanii wrześniowej, dziękuję także za pamięć o moim dziadku. Dla mnie było zawsze szalenie ważne, gdy mogłem słyszeć od świadka i uczestnika bitwy nad Bzurą o tych chwilach strasznych - klęski, bolesnych - jak pójście do niewoli, ale także o tych chwilach zwycięstwa, poczucia, że ta walka jest walką z dobrymi efektami, gdzie żołnierz ma szansę na odegranie istotnej roli w obronie ojczyzny - powiedział Bronisław Komorowski.


Po uroczystościach w Kamionie prezydent odwiedził Witkowice, gdzie przy tamtejszym moście złoży wieniec pod obeliskiem upamiętniającym przeprawę przez Bzurę we wrześniu 1939 r. wojsk polskich, które kierowały się w stronę Warszawy, by wesprzeć broniącą się stolicę. W uroczystościach uczestniczyła rodzina gen. Włada. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.