przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 17 września 2013

„Opolska karta może być drogowskazem dla innych”

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu. Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu. Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu. Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Opolu

We wtorek w Opolu, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, podpisane zostało porozumienie dotyczące Opolskiej Karty Rodziny i Seniora - inicjatywy na rzecz partnerskiej współpracy i wsparcia rodzin wielodzietnych, zastępczych oraz osób starszych w województwie opolskim. Prezydent podkreślał podczas uroczystości, że problem demografii jest w Polsce centralny, ale powinien być rozwiązywany także w oparciu o potencjał lokalny.

 

Uroczystość odbyła się w gmachu Filharmonii Opolskiej. Sygnatariuszami porozumienia zostało 46 opolskich gmin oraz marszałek województwa opolskiego. Porozumienie jest jednym z elementów Specjalnej Strefy Demograficznej, czyli programu realizowanego przez samorząd województwa, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu.

 

- Problem demografii w Polsce jest problemem centralnym i powinien być rozwiązywany w oparciu o potencjał, jaki stanowi Polska lokalna - podkreślał prezydent.

 

- Podpisanie porozumienia jest dowodem na to, że wspólnie myślimy i wspólnie chcemy działać. Specjalna Strefa Demograficzna to kompleksowe podejście, które wykracza poza doraźne wspieranie rodziny wychowującej dzieci. To odpowiedni kierunek pokazany całej Polsce samorządnej - dodał Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że widzi potrzebę budowania kompleksowego programu, na wszystkich płaszczyznach państwa i społeczeństwa, który ma zapobiegać depopulacji.

 

Prezydent zapowiedział również, że w piątek w Toruniu, w trakcie spotkania z marszałkami wszystkich województw podzieli się swoimi refleksjami na ten temat. - Liczę na wywołanie zdrowej konkurencji, kto może lepiej rozwiązywać problemy rodziny w obliczu strategicznie ważnego wyzwania dla całej Polski, jakim jest oblicze kryzysu demograficznego - powiedział.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że demografia jest problemem całej cywilizacji zachodniej, ale Europa jest też źródłem dobrych przykładów przezwyciężenia kryzysu demograficznego, np. we Francji i Szwecji. Ponadto - dodał - UE jest też dla nas źródłem pieniędzy w ramach kolejnego wieloletniego budżetu.

 

- Z wielką uwagą i szacunkiem przyjmuję odważne myślenie tutaj na terenie województwa opolskiego, by z funduszy europejskich uczynić źródło działania na rzecz poprawienia funkcjonowania rodziny i zachęcenia do większej dzietności. To się już drugi raz nie powtórzy na taką skalę - powiedział prezydent.
 

Prezydent otrzymał z rąk marszałka województwa opolskiego Józefa Sebesty egzemplarz porozumienia zawartego między opolskimi gminami i samorządem województwa.

 

Gminy województwa opolskiego deklarują wolę partnerskiej współpracy w ramach wsparcia rodzin wielodzietnych i zastępczych oraz osób starszych w województwie opolskim. Działania województwa opolskiego oraz gmin województwa opolskiego w ramach Porozumienia obejmują w szczególności:

  • inicjowanie oraz realizację kompleksowych projektów lub działań wspierających rodziny wielodzietne i zastępcze, a także osoby starsze;
  • współpracę w zakresie wdrażania przez Województwo Opolskie działań na rzecz rodzin wielodzietnych i zastępczych oraz osób starszych;
  • wymianę wiedzy i doświadczeń z zakresu działań skierowanych do rodzin wielodzietnych i zastępczych oraz osób starszych.

Pierwszą i najważniejszą wspólną inicjatywą sygnatariuszy Porozumienia jest przygotowanie i realizacja działań w ramach Opolskiej Karty Rodziny. Celem inicjatywy jest wsparcie rodzin wielodzietnych i zastępczych oraz osób starszych, zwłaszcza poprzez wprowadzenie powszechnych zniżek za usługi publiczne.

 

Podczas wizyty w Opolu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki oraz Sekretarz Stanu Irena Wóycicka.

 

W ramach obchodów upamiętniających rocznicę 17 września 1939 prezydent razem z kombatantami złożył wieniec przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.