przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 20 września 2013

Prezydent: Rodzicielstwo wymaga wsparcia

  |   Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Spotkanie prezydenta z rodzinami wielodzietnymi i zastępczymi w Bydgoszczy Prezydent Bronisław Komorowski w Bydgoszczy Prezydent Bronisław Komorowski w Bydgoszczy

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w piątek w Bydgoszczy z rodzinami wielodzietnymi; zapoznał się też z funkcjonującym już w mieście programem wsparcia dla osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci.

 

- Rodzicielstwo zawsze się wiązało, wiąże się i będzie się wiązało z wyborem; jeśli jest bez wyboru, nieświadome, to na ogół jest źródłem problemów i kłopotów: dzieci, rodziców i całego społeczeństwa. Rodzicielstwo świadome, polegające na wybraniu tego, co jest dla mnie najważniejsze i stwierdzeniu, że najważniejsze są dzieci - to jest wybór nie tylko piękny, ale zobowiązujący i wymagający oczywiście wsparcia - powiedział prezydent podczas spotkania z rodzicami i dziećmi z Bydgoszczy.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że problem codziennych wyborów w rodzinie z dużą liczbą dzieci jest mu dobrze znany, gdyż ze swoją żoną wychował pięcioro dzieci i przez wiele lat zmagał się ze związanymi z tym codziennymi trudnościami.

 

- Takim ludziom, którzy dokonują świadomego wyboru na rzecz dzieci i rodziny, wychowania tych dzieci, warto i trzeba pomóc; nie warto wyręczać, czy za nich rozwiązywać problemy, ale warto wspomóc. Najłatwiej i najskuteczniej pomaga się ludziom dzielnym, a ci którzy się świadomie decydują na większą liczbę dzieci, są ludźmi świadomymi i dzielnymi - zaznaczył prezydent.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział, że takim wsparciem ma być ogólnopolska karta dużej rodziny, która w jego ocenie szybko zostanie wprowadzona do użytku, a także inne formy wsparcia, min. ulgi w podatkach.

 

Zdaniem prezydenta realne jest w przyszłości także większe wsparcie matek wychowujących dzieci przez system emerytalny. Przypomniał, że także jego żona, zajmując się piątką dzieci, nie nabyła praw emerytalnych.

 

- Moja żona nie ma żadnych szans na emeryturę m.in. dlatego, że po kolei rodziły się dzieci, a to jeszcze były na tyle wredne czasy, że ze względu na moje zaangażowanie polityczne skorzystano z okazji i przy pierwszym dziecku wyleciała z pracy. My to doskonale znamy i czujemy, więc z ogromną satysfakcją widzę, że jest wprowadzona składka w system ubezpieczeń społecznych z tytułu zaangażowania w wychowanie dzieci i to trzeba będzie w przyszłości pogłębiać – ocenił Bronisław Komorowski.

 

Pierwsze karty programu Bydgoska Rodzina 3 Plus wręczono w czerwcu. Projekt ma być wsparciem dla rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci.

 

Przysługująca uczestnikom programu Bydgoska Karta Rodzinna umożliwia skorzystanie ze zniżek m.in. w miejskich placówkach kultury, klubach sportowych, w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek", na miejskich basenach i lodowisku.

 

Podczas piątkowego spotkania prezydenta Komorowskiego z bydgoskimi rodzinami, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zapowiedział poddanie w październiku pod głosowanie Rady Miasta kolejnego projektu zniżek dla uczestników programu. Zakłada on dodatkowe, 50-procentowe zniżki na bilety miesięczne na komunikację miejską oraz zniżki w opłatach za żłobki i przedszkola publiczne. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.