przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 8 października 2013

Prezydenci Państw Grupy Arraiolos w Krakowie

  |   Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spotkanie prezydentów państw Grupy Arraiolos w Krakowie Spacer po Krakowie Prezydenci wysłuchali koncertu muzyki organowej Prezydenci wysłuchali koncertu muzyki organowej Spacer po Krakowie Kolacja wydana przez prezydenta w Sukiennicach Kolacja wydana przez prezydenta w Sukiennicach Kolacja wydana przez prezydenta w Sukiennicach Kolacja wydana przez prezydenta w Sukiennicach

Drogi wyjścia z kryzysu gospodarczego w Europie, relacje transatlantyckie i listopadowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - to główne tematy IX Spotkania Prezydentów Państw Grupy Arraiolos w Zamku Królewskim na Wawelu.

 

Przed rozpoczęciem obrad prezydenci pozowali do wspólnej fotografii na Dziedzińcu Arkadowym. W spotkaniu biorą udział prezydenci: Finlandii Sauli Niinisto, Łotwy Andris Berzins, Niemiec Joachim Gauck, Polski Bronisław Komorowski, Portugalii Anibal Cavaco Silva i Włoch Giorgio Napolitano. Gośćmi specjalnymi są prezydenci Bułgarii Rosen Plewnelijew i Estonii Toomas Hendrik Ilves.

 

Otwierając wtorkowe spotkanie prezydent Komorowski przypomniał, że odbywa się ono w 10. rocznicę powołania grupy. Zwracając się do gości specjalnych - prezydentów Bułgarii i Estonii - podkreślił, że bardzo liczy, iż ich obecność będzie istotnym elementem spotkania.

 

- Znajdujemy się w szczególnym miejscu, w sercu Polski. W sercu, które zawsze było otwarte na kontakty zewnętrzne - powiedział Bronisław Komorowski.

 

W rozmowie z dziennikarzami minister Jaromir Sokołowski zrelacjonował przebieg rozmów. - Sesja była poświęcona problematyce europejskiej i drogom wychodzenia z kryzysu. W wystąpieniach prezydentów można było usłyszeć, że podstawowym elementem tego kryzysu jest kryzys zaufania. Prezydenci zgodzili się, że konieczne są głębokie reformy, zarówno w państwach członkowskich, jak i strukturalne na poziomie UE. Zgodzili się również, że reformy strukturalne powinny dotyczyć wspólnego rynku, tak by zlikwidować wszelkie bariery utrudniające działanie wewnątrz tego rynku - mówił Jaromir Sokołowski.

 

Minister dodał, że zdecydowana większość uczestników spotkania opowiedziała się za liberalizacją rynku usług.

 

Druga sesja była poświęcona relacjom między Europą i USA. Według ministra Sokołowskiego prezydent opowiada się za intensyfikacją relacji handlowych między UE a USA i jest zwolennikiem podpisania umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym.

 

 

 

W środę prezydenci dyskutowali w Krakowie o Partnerstwie Wschodnim, ze szczególnym uwzględnieniem relacji UE z Ukrainą i perspektywy popisania przez to państwo umowy stowarzyszeniowej. - Prezydent Polski będzie chciał zwrócić uwagę, że szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie może mieć przełomowe znaczenie dla budowania modelu współpracy UE z państwami partnerskimi – zaznaczył Jaromir Sokołowski. Prezydent będzie też przekonywał, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej to "najlepsza gwarancja utrzymania Ukrainy na proeuropejskim kursie".

 

We wtorek wieczorem prezydenci wzięli udział w koncercie muzyki organowej i w kolacji, która wydana zostanła przez prezydenta Komorowskiego w Sukiennicach.

 

Obrady toczą się w Sali Poselskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, która była niegdyś miejscem obrad sejmu, funkcjonowała też jako sala tronowa i audiencyjna. Była też nazywana „Salą pod głowami” ze względu na dekorację stropu - w kasetonach tkwi obecnie 30 rzeźb głów kobiecych i męskich przedstawiających ludzi różnych stanów i postaci mitologiczne.

 

Przed ceremonią oficjalnego powitania odbyły się rozmowy dwustronne Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z Prezydentem Estonii Toomasem Ilvesem.

 

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Po spotkaniu polski prezydent powiedział, że Polska i Ukraina "ciężko i wydaje się, że owocnie" pracują na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego.

 

- Wczorajsze rozmowy były poświęcone stworzeniu korzystnego klimatu dla wypełnienia przez Ukrainę wszelkich warunków koniecznych do spełnienia przez ten kraj, by mogła zostać podpisana umowa stowarzyszeniowa w listopadzie - powiedział minister Sokołowski - Prezydenci zastanawiali się, które rozwiązanie będzie optymalnym i rozwiązaniem do przyjęcia przez wszystkie strony - dodał.

 

Minister podkreślił, że prezydent Komorowski jest głęboko przekonany, że Ukraina dzisiaj jest znacznie bliżej spełniania wszystkich warunków zdefiniowanych przez UE, tak że szczyt Partnerstwa Wschodniego będzie się mógł zakończyć sukcesem. Szczyt ma się odbyć 29 listopada w Wilnie.

 

Podczas spotkania Grupy w Krakowie prezydentowi Komorowskiemu towarzyszą szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski oraz minister Jaromir Sokołowski.

 

Do grupy Arraiolos należą Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry i Włochy. Nieformalne spotkania prezydentów tych państw zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku, kiedy to na zaproszenie ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio doszło do spotkania przywódców w miejscowości Arraiolos.

 

Bronisław Komorowski wziął udział w VII spotkaniu grupy Arraiolos w Budapeszcie, a ostatnie spotkanie grupy miało miejsce w Helsinkach w lutym 2012 roku. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.