przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 października 2013

Prezydent: Obywatele przeciwwagą dla partii

Wypowiedź Prezydenta RP dla mediów w Inowrocławiu

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że obywatele mogą równoważyć naturalną w demokracji tendencję partii politycznych do konfliktu. Według niego wyraz takiej postawie dali oni m.in. w niedzielnym referendum w Warszawie ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

- Partie tak mają, muszą dzielić, bo są z natury swej partyjne, a więc są tylko cząstką całości. Ale muszą być podejmowane działania, które by próbowały zrównoważyć tę naturalną w demokracji rolę partii, która jest rolą dzielącą i konfliktującą" - powiedział prezydent na poniedziałkowym briefingu w Inowrocławiu. Zdaniem Bronisława Komorowskiego taką rolę może odgrywać samorząd, a także "mogą i powinni odgrywać obywatele".

 

- Obywatele dali wyraz tej postawy także w referendum warszawskim, ale jestem przekonany, że to bolesne doświadczenie nie tylko z Warszawy, ale też z Łodzi, z innych miast, gdzie były podobne problemy, powinno skłonić polityków partyjnych do przemyślenia raz jeszcze, czy nie warto zrezygnować z tej naturalnej tendencji każdej partii do wyznaczania obszarów kolejnych konfliktów, na rzecz budowania wspólnoty, wzmacniania samorządów - powiedział prezydent.

 

Przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad przygotowanym w jego kancelarii projektem ustawy o współdziałaniu w samorządzie, zgodnie z którym referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób - obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

 

Wyjątkiem w propozycji przedstawionej przez prezydenta jest referendum w sprawie odwołania władz samorządowych wyłonionych w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie ich wyborów. Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w głosowaniu.

 

Jak powiedział Bronisław Komorowski, złożony przez niego w Sejmie projekt "z jednej strony zachęca i tworzy maksymalne ułatwienia w przeprowadzaniu referendów tematycznych, merytorycznych we wszystkich samorządach poprzez likwidacje progu frekwencyjnego, ale z drugiej strony zawiera propozycje ograniczenia łatwości toczenia bitew politycznych, partyjnych na gruncie samorządu przy okazji rożnego rodzaju referendów odwoławczych". (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.