przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 października 2013

"Uczelnie muszą reagować na niż demograficzny"

  |   Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej Prezydent na inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

Uczelnie wyższe w Polsce, w tym zawodowe, powinny przygotować się do wyzwań związanych z niżem demograficznym, podnosząc atrakcyjność kierunków studiów, rozwijając współpracę i konsolidując się - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent uczestniczył w czwartek w inauguracji roku akademickiego w ciechanowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

 

- Niż demograficzny będzie się pogłębiał. Trzeba zrobić wszystko, aby powstrzymać ten proces. Skutki wyjścia z kryzysu demograficznego będą widoczne dla uczelni dopiero za kilkadziesiąt lat. Jest więc okres, w którym trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i szukać optymalnych rozwiązań - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Według niego potrzebne są: budowanie przez uczelnie własnej atrakcyjności, rożne formy ich konsolidacji, tak by np. w jednym ośrodku nie powielały się kierunki studiów, a także „front społecznego wsparcia w oparciu o ambicje lokalne i jak największe zakorzenienie w realnych potrzebach regionu”.

 

Prezydent zauważył, że takie uczelnie jak PWSZ w Ciechanowie w o wiele większym stopniu odpowiadają na realne potrzeby rynku pracy i realne wyzwania wynikające z planów rozwoju poszczególnych regionów. - To trzeba wykorzystać za wszelką cenę - podkreślił.

  

 

Wyraził przekonanie, że wysoki poziom skolaryzacji i duża liczba uczelni publicznych i niepublicznych, które powstały po 1989 roku, powinny stanowić "zastrzyk dla naszej dumy i przekonanie, że tego czasu nie zmarnowaliśmy".

 

Prezydent Komorowski wręczył indeksy wyróżnionym 9 studentom pierwszego roku ciechanowskiej PWSZ. 

 

Rektor PWSZ w Ciechanowie doc. dr Leszek Zygner powiedział, że liczba młodych ludzi, którzy wybierają zawodowe szkoły wyższe, powinna mobilizować te uczelnie i ich pracowników do dalszej pracy. - Jeżeli obecnie dostrzega się coraz bardziej znaczenie wyższego szkolnictwa zawodowego, to znaczy, że decyzje o ich powołaniu 15 lat temu były słuszne - dodał.

 

W inauguracji roku akademickiego na ciechanowskiej uczelni uczestniczą rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (PWSZ) z całej Polski. Pierwsze tego typu szkoły wyższe powstały 15 lat temu. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.