przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 18 października 2013

"Europa potrzebuje odważnego myślenia"

  |   Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum Prezydenci Polski i Niemiec na inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum

Europa potrzebuje odważnego myślenia i pasji młodych - mówili w Słubicach prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck, którzy wzięli udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina i UAM Collegium Polonicum.

 

- Europa potrzebuje odważnego myślenia, nieschematycznego, odpowiedzi na wiele pytań, Europie potrzebne jest odważne myślenie o rozstrzygnięciach natury polityczno-ustrojowej, gospodarczej, ale także pytanie o fundamenty Europy - mówił Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu. W tym kontekście podkreślił rolę uniwersytetów.

 

- Tutaj w Słubicach, we Frankfurcie w sposób szczególny czuje się, jak pogłębia się, wypełnia głęboko mądrą treścią trwający od kilkudziesięciu lat proces pojednania polsko-niemieckiego - ocenił Prezydent RP. Wyraził radość, że uczestniczy w inauguracji wspólnie z prezydentem Niemiec, co - jak mówił - jest zjawiskiem wyjątkowym nie tylko dla obu państw, ale także dla niego osobiście.

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że uniwersytety to szczególne dziedzictwo autonomii nauki, autonomii niezależnego myślenia, dziedzictwo wolności umysłu i swobodnego rozwoju wyobraźni. Jak mówił, były one miejscem, gdzie kształtowały się elity wszystkich społeczeństw. Prezydent mówił, że uniwersytety dawały wiarę i przekonanie, że czasami bunt jest rzeczą ważną z punktu widzenia rozwoju świata.  - Uniwersytety były zawsze enklawą większej albo mniejszej niezależności - przekonywał.

 

Poczucie autonomii, niezależności od władzy i odpowiedzialność za naukę, kształtowanie poglądów - to według Bronisława Komorowskiego sedno życia

uniwersyteckiego. - Pamiętam - myślę, że pan prezydent Gauck też - czasy, gdy na uniwersytetach w naszej części Europy przeżywającej dramat totalitaryzmu brunatnego i czerwonego był ten bardzo ważny problem, na ile wypełniają swoją naturalną rolę kształtowania elit w duchu niezależności, wolności myśli i swobody głoszenia poglądów - mówił prezydent.

 

Jego zdaniem wspólnoty uniwersyteckie starały się bronić choćby ograniczonego wymiaru wolności, z którego co odważniejsi potrafili skorzystać. Bronisław Komorowski przekonywał, że uczelnie wyższe korzystają z wolności poglądów, z obowiązku odważnego ich głoszenia i powinny stanowić miejsce, gdzie "narasta tkanka wzajemnego zrozumienia bez amnezji historycznej". - Uniwersytety powinny być miejscem, gdzie kształtuje się odważne działanie na rzecz lepszej przyszłości - powiedział. Podkreślił wagę uniwersytetów w dziedzinie innowacyjności gospodarki.

 

Prezydent Gauck przekonywał z kolei, że Europa potrzebuje nowego pokolenia zapalonych Europejczyków. Zachęcał studentów Collegium Polonicum i Uniwersytetu Viadrina, aby Europa stała się ich pasją.

 

Collegium Polonicum jest wspólną placówką naukowo-badawczą dwóch partnerskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą, który powstał 1992 r.

 

Nowy rok akademicki uroczyście zainaugurowali rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bronisław Marciniak oraz prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina dr Gunter Pleuger.

 

Ponad 25 proc. z ok. 1,5 tys. studentów Collegium Polonicum to obcokrajowcy, co czyni uczelnię jedną z najbardziej umiędzynarodowionych placówek w kraju. Studenci pochodzą z Niemiec, Rosji, Chin, Peru, USA, Ukrainy, Kazachstanu, Białorusi, Armenii, Turkmenistanu oraz Wietnamu. Większość z nich studiuje prawo, filologię germańską, komunikację międzykulturową oraz filologię polską jako obcą.

 

Po inauguracji roku akademickiego prezydenci Polski i Niemiec udadzą się do Frankfurtu nad Odrą, gdzie w sali Audimax Uniwersytetu Europejskiego Viadrina wezmą udział w dyskusji panelowej pt.: „Uczmy się od siebie? – Jakie wnioski Europa może wyciągnąć z własnej przeszłości”, a wcześniej zwiedzą wystawę pt. „Lernt Polnisch” („Uczcie się polskiego”).

 

Z Frankfurtu nad Odrą Bronisław Komorowski uda się do Krosna Odrzańskiego, gdzie będzie gościem honorowym debaty z okazji 15-lecia powstania województwa lubuskiego, a na koniec wizyty w Lubuskiem pojedzie do wsi Kalsk, gdzie weźmie udział w otwarciu Lubuskiego Ośrodka Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.