przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 25 października 2013

"Polska działa na rzecz Partnerstwa Wschodniego"

  |   Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie Prezydent na otwarciu spotkania The Trilateral Commission w Krakowie

Polska konsekwentnie działa na rzecz realizacji marzeń związanych z Partnerstwem Wschodnim UE – mówił prezydent Bronisław Komorowski w piątek wieczorem w Krakowie. Apelował do władz Ukrainy o umożliwienie b. premier Julii Tymoszenko wyjazdu na leczenie za granicę.

 

Prezydent wziął otwarciu dorocznego spotkania Europejskiej Grupy Komisji Trójstronnej (The Trilateral Commission). Jego głównym tematem jest Europa 10 lat po rozszerzeniu Unii. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas spotkania Europejskiej Grupy Komisji Trójstronnej

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a Ukrainą oraz parafowanie takich umów z Mołdawią i Gruzją to interes całej Europy. - To jest problem interesu całego świata zachodniego i całej Europy, w sensie zarówno geopolitycznym, jak i w sensie poszerzania jej tożsamości – mówił prezydent. - Stworzy to nowy model współpracy między Unią i krajami partnerskimi, stworzy ambitny model politycznego stowarzyszenia i ekonomicznej integracji - zaznaczył.

 

Prezydent zwracał uwagę, że Kijów w ostatnich miesiącach dokonał istotnego postępu na drodze do stowarzyszenia z UE, a podpisanie umowy nie zakończy, lecz zintensyfikuje proces dochodzenia Ukrainy do norm i standardów unijnych.

 

Zaapelował do władz Ukrainy o „zdecydowane działania” w sprawie b. premier Julii Tymoszenko tak, aby „był możliwy wyjazd byłej premier na leczenie za granicę”.

 

- Apelujemy przede wszystkim do rządzących, ale również do opozycji współodpowiedzialnej za przekroczenie bądź nieprzekroczenie tej istotnej, ale chyba już ostatniej poważnej bariery na drodze Ukrainy ku światu zachodniemu - mówił prezydent.

 

- Nie chcemy podważać prawomocnych wyroków sądów ukraińskich, ale przypominamy braciom Ukraińcom, że fundamentem Unii są i będą zawsze prawa człowieka - wskazał.

 

Prezydent podziękował byłym i obecnym członkom Komisji za wspieranie polskich dążeń do wolności i integracji europejskiej. Jak mówił, Polska chce uczestniczyć w pogłębianiu procesu integracji europejskiej, bo dla nas to jest dalszy ciąg tej samej drogi, której etapem było zwycięstwo w wyborach 4 czerwca 1989 roku.

 

- Osiągnąwszy tyle, jednocześnie czujemy się zobowiązani (…) myśleć o wolności, a także o prawie do życia w systemie wartości świata zachodniego dla innych. Dlatego Polska konsekwentnie wspiera, konsekwentnie działa na rzecz realizacji marzeń związanych z Partnerstwem Wschodnim Unii Europejskiej – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu poruszył też temat przeobrażeń Unii w obliczu współczesnych problemów. - Jeszcze nie tak dawno Unia Europejska miała wspólne cele i dążenia, dzisiaj trudno nie odnieść wrażenia, że raczej ma wspólne problemy. (...) Dziś trzeba przeformułować problemy w cele. Troski w ambicje. Kłopoty -  we wspólny projekt.- apelował prezydent. Zaznaczył też, że Unia musi być aktywna na zewnątrz, a zasadniczym kierunkiem działań w tym zakresie powinny być relacje transatlantyckie.

 

W skład Europejskiej Grupy Komisji Trójstronnej wchodzą ważne postacie  świata polityki, gospodarki i kultury. Na jej czele stoi obecnie Jean-Claude Trichet, były prezes Europejskiego Banku Centralnego. Wśród członków znajdują się byli prezydenci, byli premierzy, prezesi banków centralnych Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii i Rumunii oraz prezesi wiodących europejskich korporacji. Celem Komisji jest promocja lepszego zrozumienia i współpracy demokratycznych państw na trzech kontynentach, w Europie, Ameryce Płn. i Azji oraz wewnątrz tych kontynentów. The Trilateral Commission została założona w 1973 r. m.in. przez D. Rockefellera i Z. Brzezińskiego. (inf. własna, PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.