przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 30 października 2013

Nowelizacja ustawy o służbie wojskowej podpisana

  |   Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej Uroczyste podpisanie nowelizacji ustawy o służbie wojskowej

Prezydent Bronisław Komorowski podczas środowej wizyty w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Mazowieckiego podpisał nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

 
Prezydent Komorowski podkreślał, że ta ustawa to symboliczna i faktyczna reforma armii na jej szczytach i w praktyce, daje możliwość bardziej efektywnego wykorzystania potencjału ludzkiego w Wojsku Polskim. - To dobre fundamenty funkcjonowania w nowoczesnych warunkach - zaznaczył. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas wizyty w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej
 
Nowelizacja dostosowuje treść wojskowej ustawy pragmatycznej do aktualnych potrzeb służby wojskowej wynikających z pełnego uzawodowienia armii oraz z przebudowy struktur kierowania i dowodzenia. Jej głównym celem jest zatrzymanie żołnierzy w służbie zawodowej oraz umożliwienie żołnierzom rozwoju zawodowego bez konieczności zmiany jednostki wojskowej, w której służą. Takie rozwiązania zwiększą zarówno stabilizację zawodową, jak i rodzinną żołnierzy.

 
Ponadto, dzięki nowelizacji, Minister Obrony Narodowej zyska możliwość mianowania na wyższy stopień wojskowy żołnierzy zawodowych, którzy dokonali bohaterskich czynów w szczególnie niebezpiecznych warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia w obronie prawa, nietykalności granic państwowych, życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Dotychczas takie uhonorowanie mogło nastąpić tylko pośmiertnie.

Istotne jest także rozwiązanie umożliwiające powoływanie do zawodowej służby wojskowej byłych żołnierzy, którzy zostali poszkodowani podczas misji poza granicami państwa, a następnie zwolnieni z tego powodu ze służby wojskowej.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.