przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 7 listopada 2013

Prezydent apeluje o zgodną pracę nad ustawą o ochronie krajobrazu

  |   Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku Prezydent Komorowski z wizytą w Szczecinku

O zgodną pracę nad projektem ustawy o ochronie krajobrazu zaapelował w czwartek w Szczecinku do parlamentarzystów prezydent Bronisław Komorowski.

 

Projekt jest inicjatywą prezydenta. Bronisław Komorowski podkreślił, że celem jego propozycji jest zbudowanie ustawy, która by pozwoliła uratować wartość niesłychaną, jaką jest relatywnie mało przekształcony krajobraz Polski, mało przekształcona natura, która otacza m.in. Szczecinek.

 

Prezydent dodał, że jeżeli ktoś ma pomysł jak wprowadzić mocniejsze rozwiązania, które by chroniły krajobraz przed niechlujstwem reklamowym, przed jakimiś dominantami architektonicznymi, które są dzikie w takim krajobrazie, to niech to proponuje.

 

- Chciałem serdecznie poprosić wszystkich parlamentarzystów, żeby wznieśli się w imię wspólnoty interesu, jakim jest obrona polskiego krajobrazu, ponad wszystkie naturalne i zrozumiałe w demokracji podziały partyjne, i aby pozwolili zaistnieć ustawie, która by chroniła polski krajobraz, polską przestrzeń publiczną w stopniu jak najwyższym - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent mówił o ochronie krajobrazu podczas czwartkowej wizyty w Szczecinku, która wiązała się z przyznaniem miastu nagrody w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2012 roku. Szczecinek został nagrodzony w kategorii rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni za odtworzenie parku miejskiego, który zdobył uznanie jury za "konsekwentne, kompleksowe i zharmonizowane podejście do kształtowania zielonej strefy nadbrzeżnej".

 

Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Do finału nominowano 19 przestrzeni z całej Polski. Nagrody zdobyły Busko Zdrój za rewitalizację centrum miasta, Celestynów za Centrum Edukacji Leśnej, Szczecinek za park miejski oraz Rzeczenica za estetyzację i modernizację wsi.

 

W czwartek prezydent odsłonił w Szczecinku tablicę pamiątkową poświęconą uzyskanej przez miasto nagrodzie. Spotkał się również z zaproszona grupą mieszkańców w odrestaurowanym niedawno Zamku Książąt Pomorskich.

 

Prezydent przypomniał, że w przyszłym roku obchodzona będzie 25. rocznica - jak się wyraził - zagospodarowywania polskiej wolności i poprosił w związku z tym o refleksję nad tym, co udało się przez ten czas osiągnąć.

 

- Warto żebyśmy sami sobie pokazali ile udało się nam zrobić pracą poszczególnych ekip samorządowych, rządowych, parlamentarnych, poszczególnych prezydentów w ramach wspólnoty narodowej. Nam samym jest to bardzo potrzebne, żebyśmy uwierzyli we własne siły, żebyśmy uwierzyli również w to, że i na przyszłość możemy bardzo wiele zrobić, jeżeli będziemy szukali zgody - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydentowi towarzyszył minister Sławomir Rybicki. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.