przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 10 listopada 2013

"Wierzchosławice szczególną stolicą polskiej wsi"

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wierzchosławicach

Nie da się zrozumieć Polski bez zrozumienia polskiej wsi i tradycji ruchu ludowego - mówił prezydent Bronisław Komorowski, który w niedzielę wziął udział w "Zaduszkach Witosowych" w Wierzchosławicach niedaleko Tarnowa.

 

- Nie da się zrozumieć Polski bez zrozumienia polskiej wsi, bez zrozumienia także i przeżycia tradycji ruchu ludowego - powiedział prezydent podkreślając, że Wierzchosławice - miejsce urodzenia i pracy Wincentego Witosa - są szczególną stolicą polskiej wsi.

 

- Mam świadomość, że to szczególne miejsce jest miejscem magicznym, oddziałującym na szeroko pojęty ruch ludowy, zarówno w wymiarze historycznym, jak i dzisiejszym oraz w wymiarze przyszłości - mówił prezydent. - Chciałbym bardzo, aby to szczególne miejsce oddziaływało szerzej, aby było ważne dla całej Polski – podkreślił.

 

Stojąc przy grobie Wincentego Witosa prezydent nawiązał do ubiegłotygodniowego pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego. Podkreślił, że obu polityków łączyła postawa służby dla Polski ponad podziałami "w sytuacji, gdy trzeba szukać tego, co łączy - mądrych, odpowiedzialnych kompromisów na rzecz dobra wspólnego". Dodał, że miłość do ojczyzny, którą przejawiali Witos i Mazowiecki, była miłością bez oczekiwania na wzajemność.

 

- Obaj byli premierami przełomu, obaj byli premierami głębokiego kryzysu, z którego trzeba było ratować Polskę i skutecznie ją ratowali - podkreślił prezydent dodając, że czasami po wielu latach "jednak widać, że ojczyzna, rozumiana jako wspólnota, pamięta o swoich wielkich synach".

 

Prezydent zapowiedział, że hołd Witosowi i wyznawanym przez niego wartościom złoży w poniedziałek podczas Marszu "Razem dla Niepodległej" - z okazji Święta Niepodległości. - Wszyscy czujemy, że odzyskanie niepodległości w 1918 r. byłoby niemożliwe bez woli ludu polskiego, bez twardej woli i dążenia chłopów polskich, bo przecież ówczesne społeczeństwo polskie było w ogromnej mierze społeczeństwem chłopskim. Dlatego na tym tle, tego dokonania odzyskania niepodległości wtedy, widać szczególną rolę Wincentego Witosa, który budował nowoczesny patriotyzm polski z uwzględnieniem silnej dominanty wsi polskiej, polskich chłopów - mówił.

 

Prezydent zwrócił także uwagę, że w przyszłym roku przypada rocznica "25-lecia wolności odzyskanej zarówno w wyniku wyborów 4 czerwca 1989 roku, jak i w wyniku mądrego porozumienia ponad bolesnymi podziałami historycznymi na rzecz budowania nowego lepszego państwa polskiego". - Bardzo bym chciał, aby w przyszłym roku było widać również, jak wielkie znaczenie dla rozwoju Polski (...) jako wolnego państwa wolnych obywateli miały także tradycje ruchu ludowego - powiedział.

 

Bronisław Komorowski mówił, że jest jeszcze wiele rzeczy, które można wspólnie zrobić dla Polski - "wspólna troska o polską rodzinę; wspólne myślenie o przyszłości i rozwoju państwa polskiego i polskiej gospodarki, wspólna troska o małe i średnie przedsiębiorstwa - bo to jest fundament przyszłych sukcesów Polski", a także troska o polską wieś i polskie tradycje. - I o to wszystko proszę przy grobie Wincentego Witosa w czasie „Zaduszek Witosowych” - powiedział do zebranych.

 

Prezydent w Wierzchosławicach uczcił 68. rocznicę śmierci Wincentego Witosa oraz 28. rocznicę śmierci jego współpracownika Stanisława Mierzwy. Odbyła się msza św. w intencji Wincentego Witosa i innych zmarłych ludowców, złożono kwiaty na grobach Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy. Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli ministrowie KPRP: Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz oraz Sekretarz Stanu Irena Wóycicka.

 

Zaduszki są organizowane w Wierzchosławicach - rodzinnej wsi przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej - od początku lat 60. ub. wieku. Początkowo spotkania odbywały się w wąskim gronie. Z roku na rok rozszerzało się ono o kolejne poczty sztandarowe i delegacje organizacji ludowych z Małopolski, a z czasem z dalszych regionów kraju.  (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.