przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 21 listopada 2013

"Fundusze europejskie szansą rozwojową"

  |   Prezydent z wizytą w Szydłowcu Prezydent z wizytą w Szydłowcu Prezydent z wizytą w Szydłowcu Prezydent z wizytą w Szydłowcu

Od wizyty w Szydłowcu i spotkania ze społecznością lokalną prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął w czwartek rano wizytę na południu województwa mazowieckiego. Wskazywał na wykorzystanie pieniędzy unijnych przy realizacji ambitnych planów rozwoju.

 

Prezydent mówił, że Szydłowiec to bardzo ciekawe miasto, z niesłychanie bogatą historią. Wskazywał, że obecnie mamy szanse nadrobić zapóźnienia w rozwoju, nie od razu, ale powoli, systematyczną pracą wykorzystując wszystkie źródła wzrostu. – Możemy iść konsekwentnie drogą doganiania najzamożniejszej, najwyżej rozwiniętej, często też najładniejszej w sensie architektury, urbanizacji części Europy. Mamy taką szansę – podkreślił.
 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że Szydłowiec, w sytuacji miasta pełnego zabytków, postawił na wydobycie tego, co może być atrakcyjne dla turystów, może budować dumę mieszkańców. I – jak zaznaczył – widać tego efekty.
 

Chwalił, że Szydłowiec korzysta z pieniędzy unijnych oraz stawia na mechanizm samorządności przy realizacji ambitnych planów. Ocenił, że w przyszłości kluczowe dla Szydłowca okażą się wielkie inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną.
 

Prezydent wspomniał, że rozmawiał z mieszkańcami miasta i część nich mówiła, że żyje im się ciężko, mają problemy, ale jednocześnie spotkał młodych ludzi, którzy skończyli studia, ktoś założył zakład fotograficzny, ktoś inny - nowy sklep.
 

– Widać, że coś zaczyna się dziś pozytywnego. Nie ma cudownych recept. Musi być ciężka praca, szukanie dodatkowych szans i mądre wykorzystanie tej ostatniej gigantycznej transzy pieniędzy, które trafią do Polski z funduszy europejskich – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Według prezydenta ostatnie zmiany w rządzie pokazują, że głównym kierunkiem strategii państwa będzie mądre wykorzystanie funduszy europejskich przynajmniej do 2020 roku".  To będzie wymagało konsekwencji, dyscypliny w zdolności ograniczania niektórych aspiracji i marzeń na rzecz postawienia na wydawanie pieniędzy tam, gdzie one w przyszłości przyniosą nowe pieniądze, a nie tylko nowe koszty - mówił.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że "każda złotówka i euro muszą być oglądane i wydawane" w taki sposób, by przede wszystkim przynosiły szanse na dalszy rozwój Polski, a dopiero w drugim rzędzie na realizację "słusznych, pięknych, bardzo potrzebnych i naturalnych marzeń".

 

Jak mówił, przyjechał do Szydłowca także "z myślą o tym, by wyrobić sobie opinię na temat tego, co powinno być szczególnie istotne, jeśli chodzi o następną perspektywę budżetową UE, która dla całej Polski stanowi wyjątkowe wyzwanie i wyjątkową szansę".

 

Na szydłowieckim Rynku Wielkim prezydenta powitał burmistrz Andrzej Jarzyński wraz z lokalnymi samorządowcami. Bronisław Komorowski spacerował ulicami miasta, odwiedził też kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta, ufundowany w 1401 roku.

 

Prezydent odwiedzi także Radom i Warkę.
(PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.