przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 grudnia 2010

"Chcemy, by ta pamięć trwała jako wielka przestroga"

Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek”   |   Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek” Odsłonięcie tablicy ku czci Andrzeja Przewoźnika Odsłonięcie tablicy ku czci Andrzeja Przewoźnika Prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 29. rocznicy pacyfikacji KWK „Wujek”

Dążymy do jedności całego narodu, ale pragniemy tej jedności opartej o prawdę i o trwałą pamięć - mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 29. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

 

Przed Krzyżem-Pomnikiem stojącym przy katowickiej kopalni "Wujek" prezydent odczytał nazwiska dziewięciu poległych tam przed 29 laty górników. - Te dziewięć nazwisk to ważne ogniwo w sztafecie pokoleń polskiej walki o polską wolność. W tej walce polscy górnicy byli zawsze obecni, dlatego 13 grudnia 1981 roku powiedzieli swoje głośne "nie" dla przemocy i zniewolenia - podkreślił.

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, górnicy strajkujący w kopalni "Manifest Lipcowy", "Piast", "Wujek" i wielu innych "stanęli w poczuciu godności, w obronie solidarności i wolności". - Czcimy ich pamięć obok zamordowanych w katowniach bezpieki, obok zabitych robotników poznańskiego Czerwca '56, stoczniowców z Wybrzeża z Grudnia '70, a także tych wielu, wielu innych, bitych i poniżanych, skazywanych na wieloletnie więzienia, na wieloletnie udręki i poniewierki - powiedział.

 

- To im zawdzięczamy wolność, dlatego dzisiaj, jak co roku w niepodległym kraju, stajemy do apelu, stajemy do apelu pamięci. Wolna Polska wyrosła z Solidarności, z tego wielkiego ruchu społecznego przeciwko zniewoleniu i kłamstwu - mówił prezydent Komorowski. Dodał, że chyli przed nimi czoła jako prezydent niepodległej Rzeczypospolitej, ale także "jako człowiek wielkiej Solidarności".

 

- Dzisiaj po 29 latach od tamtych strasznych dni, dzisiaj, po 21 latach od naszego solidarnościowego zwycięstwa i odzyskania naszej polskiej wolności, dążymy do jedności całego narodu, ale pragniemy tej jedności opartej o prawdę, pragniemy jedności narodu opartej także o trwałą pamięć" - zapewnił. - Pamiętamy więc o zbrodni i ofiarach tej zbrodni. Chcemy, by ta pamięć trwała jako wielka przestroga, czym była i czym może zawsze być niedemokratyczna władza - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

"Wielkim bólem" i "wielką porażką w wolnej demokratycznej ojczyźnie" wszystkich ekip solidarnościowych rządzących krajem i całego demokratycznego wymiaru sprawiedliwości Bronisław Komorowski nazwał to, "że przez tyle lat ciągnęły się i ciągną procesy, które uniemożliwiają wydanie wyroku, wydanie oceny tych wszystkich zbrodni i odpowiedzialności za nie".

 

- Chcielibyśmy bardzo, aby te wyroki miały miejsce, bo wtedy także łatwiej, wtedy także lepiej można powiedzieć słowo "wybaczam", jeśli za tym słowem stoi jednoznaczny wyrok nie tylko historii - podkreślił prezydent.

 

Zastrzegł, że "nikt nie zamierza, nikt nie chce, nikt nie próbuje wpłynąć i nikt nie powinien tego próbować - zatrzymać wymiar sprawiedliwości. Podkreślił, że wymiar sprawiedliwości "musi postawić swój jednoznaczny znak nad zbrodniami na miarę państwa demokratycznego; na miarę naszych potrzeb i oczekiwań - zamknąć rozliczenia z tą bolesną straszną historią - podkreślił prezydent.

 

(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.