przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 30 marca 2014

"Miłosierdzie wyrazem chrześcijaństwa i postaw ludzkich"

  |   Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, podczas której prezydent otrzymał lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia

Prezydent RP Bronisław Komorowski otrzymał z rąk metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza lampion z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia. Jak mówił, nauczanie Jana Pawła II jest ważne dla zrozumienia wagi naszej wolności i potrzeby mądrego jej budowania.

 

Prezydent wziął udział w niedzielę w mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Akcja jest organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i stanowi nawiązanie do wezwania Jana Pawła II z 2002 r., by przesłanie o Bożym Miłosierdziu przekazywać ludziom na całym świecie.

 
- Dla mnie i myślę, że dla wielu rodaków Jan Paweł II będzie zawsze kojarzył się z odzyskaniem wolności w wymiarze duchowym i narodowym – powiedział dziennikarzom Bronisław Komorowski.

 

Pytany czym powinna być dla Polaków kanonizacja Jana Pawła II, mówił, że on sam będzie starał się myśleć o tym, co nauka Jana Pawła II znaczy dla dalszego budowania polskiej wolności. - To jest w dalszym ciągu źródło ważne dla rozumienia wagi wolności i dla rozumienia potrzeby ciągłej pracy, uważnego wysiłku na rzecz mądrego budowania naszej wolności – uważa prezydent.

 

Jego zdaniem przygotowując się do kanonizacji warto łączyć przeżycia religijne i zaangażowanie społeczne. - Miłosierdzie jest wyrazem chrześcijaństwa i postaw ludzkich. Bardzo nam tego miłosierdzia potrzeba w relacjach między nami, także w stosunku do innych bardziej potrzebujących naszej pomocy i wsparcia – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent powiedział dziennikarzom, że z kultem Miłosierdzia Bożego zetknął się w dzieciństwie. - Kult ten powstał w okresie okupacji w Wilnie. Każdy partyzant polski, także mój ojciec i mój stryj, który zginął, wszyscy nosili zawsze obrazki Jezusa Miłosiernego w zakamarkach munduru – wspominał Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że jedną z osób bardzo zaangażowanych w początek kultu Chrystusa Miłosiernego była siostra jego dziadka. - Była w pierwszej siódemce, która razem z ks. Sopoćką (spowiednikiem s. Faustyny Kowalskiej - PAP), ten kult organizowała. Ja od najmłodszych lat, oprócz modlitwy do Anioła Stróża, zwracałem się do Chrystusa: "Jezu ufam Tobie" – mówił prezydent.

 
Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
 
- Kanonizacja Jana Pawła II zobowiązuje! Dorastajmy do ideałów, na które on wskazywał, zarówno w sferze życia osobistego i rodzinnego, jak i społecznego i politycznego. Przecież stać nas na to! Przecież dopiero wtedy ta kanonizacja będzie miała głęboki sens! – zaapelował kard. Dziwisz.

 

Jak mówił metropolita krakowski  Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia to znak duchowego uczestnictwa Polaków w kanonizacji i „świadomego otwarcia się na przyjęcie dziedzictwa myśli” św. Jana Pawła II, który zasłużył sobie na tytuł "Papieża Bożego Miłosierdzia".

 

Kard. Dziwisz powiedział, że każdy może i powinien nosić w sobie Bożą iskrę miłosierdzia oraz rozpalać ją wśród najbliższych.  - Powinniśmy tą iskrą zapalić całą naszą Ojczyznę, aby było w niej więcej miłosierdzia, więcej braterstwa, więcej solidarności, więcej zgody i prostej, ludzkiej życzliwości. Nie marnujmy więc czasu i życia na jałowe spory, na niechęci i urazy – wezwał.

 

Podczas uroczystej mszy świętej lampiony z Kanonizacyjną Iskrą Miłosierdzia otrzymali również przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, zakonów, organizacji harcerskich i mediów. Iskry dotrą do wszystkich polskich diecezji i do Rzymu na kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II.

 

Prezydentowi towarzyszył minister w KPRP Maciej Klimczak.

(inf. własna, PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.