przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 9 kwietnia 2014

"Wolność w nauczaniu Jana Pawła II odgrywała ogromną rolę"

  |   Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Wadowicach

Jan Paweł II w swym nauczaniu zawsze podkreślał nierozdzielność wolności i odpowiedzialności za siebie i wspólnotę – powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z małżonką Anną odwiedził Wadowice, rodzinne miasto papieża-Polaka.

 

Podczas wizyty Prezydent RP złożył kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II przy bazylice Ofiarowania NMP, zwiedził Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II  oraz zasadził "Dąb Wolności" na placu Solidarności.

 

- Jest (…) związek między wolnością, a całą drogą życiową i nauczaniem Jana Pawła II, które widać najlepiej tutaj w Wadowicach, gdzie był początek (…). W tym nauczaniu wolność odgrywała zawsze ogromną rolę. Czytał ją Jan Paweł II przez pryzmat Ewangelii. Podkreślał, co było ważne zarówno na etapie polskich dążeń do wolności, jak i polskiej drogi poprzez wolność, nierozdzielność wolności i odpowiedzialności; za siebie i wspólnotę, w której się żyje, za rodzinę, wspólnotę wiary i narodu – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że w Wadowicach „wolność, rozumiana jako obowiązek, wyzwanie i odpowiedzialność, przynosi dobre owoce”.  - Cieszę się, że jednym z pięknych owoców jest Muzeum Jana Pawła II. (…) Jestem pewien, że to dobry zasiew na następne lata wolności – mówił.

 

Para Prezydencka obejrzała Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które zostanie otwarte w środę po trwającej ponad trzy lata przebudowie.  - To przede wszystkim prawdziwe muzeum. Nie tylko ze względu na skalę i wielkość, ale także na mnogość wątków, które są prezentowane. Są tam przeżycia natury religijnej, narodowej. Jest przeżycie w zakresie wiedzy, ale i emocji, które zawsze Jan Paweł II będzie w Polsce wywoływał – powiedział Bronisław Komorowski.

 

 

Jak zaznaczył prezydent, wadowickie muzeum gromadzi pamiątki materialne i duchowe. - Jest cały szereg ciekawych i niezwykłych eksponatów, pamiątek, nie tylko materialnych, ale i duchowych, z jego nauczania. Każdy ma szanse znaleźć coś dla siebie. Jest miejsce na (…) refleksję, skupienie. Są też możliwości przeżywania wielu myśli w sposób współczesny, nawet przez zabawę, co uatrakcyjnia to szczególne miejsce – podkreślił.

 

Placówka mieści się w budynku, w którym Wojtyłowie mieszkali w latach 1919-1938. W nim, w 1920 r., urodził się Karol, późniejszy papież Jan Paweł II. 30 lat temu powstało tam muzeum, które obecnie zostało gruntownie przebudowane.

 

Prezydent Bronisław Komorowski po przyjeździe do Wadowic złożył kwiaty przed pomnikiem papieża, stojącym przy bazylice Ofiarowania NMP. Przed opuszczeniem rodzinnego miasta Karola Wojtyły na placu Solidarności złożył wieniec pod monumentem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i zasadził "Dąb Wolności".

 

- To niezwykły rok dla Polski, 25-lecia polskiej wolności. To także rok niezwykłego wydarzenia, jaką będzie kanonizacja Jana Pawła II, na którą czekamy szereg lat i którą będziemy wspólnie przeżywali – powiedział. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.