przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 kwietnia 2014

Prezydent w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego

  |   Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Uroczyste posadzenie „Dębu Wolności” Uroczyste posadzenie „Dębu Wolności” Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego Prezydent Bronisław Komorowski w Łodzi w 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego

Jan Karski to postać niezwykła; niezwykła także na tle niezwykłych, dramatycznych czasów, okoliczności, dramatycznego zjawiska Holokaustu - powiedział w czwartek w Łodzi prezydent Bronisław Komorowski.

 

Prezydent wziął udział w obchodach związanych z 100. rocznicą urodzin Karskiego - kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy przekazał przywódcom państw alianckich informację o zagładzie Żydów.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego warto wykorzystać tę niezwykłą postać i jej dokonania dla refleksji, jaki był świat i ogrom zbrodni. Mówił, że zawsze myślał o Karskim jako o postaci, która symbolizuje "dramat niemożności bycia skutecznym w momencie, kiedy się staje przed tak olbrzymim obszarem nieszczęść i zbrodni". Jak mówił prezydent, Karski z jednej strony własnym zachowaniem dawał przykład innym, a z drugiej strony swoim przykładem "oskarżał cały świat o nieumiejętność reagowania na ogrom zbrodni i nieszczęść tamtego czasu".

 

Prezydent zwrócił uwagę, że Karski był ukształtowany przez wolną Polskę i był wychowywany w wolnej Polsce. - Działał tak, jak podpowiadało mu jego zrozumienie wolności - jako odpowiedzialności za siebie i za innych - mówił. Podkreślał, że Karski był odważnym człowiekiem i odważnym emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, które musiało borykać się z "walką o morale, z dramatami i demoralizacją w okresie wojny".

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Karski miał odwagę być w getcie - choć nie musiał - bo chciał być naocznym świadkiem nieszczęść, do jakich tam dochodziło. Podziemne państwo polskie wysłało go do wolnego świata, aby poinformował o Holokauście. - Myślimy dziś, czy można było zrobić coś więcej. Na pewno można było zrobić więcej i w Polsce, i w każdym innym kraju europejskim, i w diasporze żydowskiej np. w Nowym Jorku - mówił prezydent.

 

 

Jego zdaniem ważna jest jednak odpowiedź na pytanie, na ile dziś korzystamy z doświadczeń i odwagi Karskiego. Dlatego według prezydenta dzisiejszy dzień to dobra okoliczność do rozważania na ile my dziś, wychowywani w innym świecie, jesteśmy zdolni do tego, by podejmować trudne wyzwania.

 

- Chyląc głowę przed Janem Karskim, jego niezwykłym życiem i dziełem, chylę jednocześnie głowę przed wszystkimi, którzy w wymiarze indywidualnym albo w wymiarze zorganizowanym także w formule Polskiego Państwa Podziemnego, mieli wtedy odwagę zachowywać się w sposób szlachetny, pełen zrozumienia, że wolność własna, to także odpowiedzialność za innych - powiedział.

 

Podczas pobytu w Łodzi w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Bronisław Komorowski otworzył oraz zwiedził wystawę "Karski. Nie dać światu zapomnieć" przygotowaną przez Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja składa się m.in. z fotografii i filmów poświęconych legendarnemu emisariuszowi. Wcześniej prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Polaków Ratujących Żydów oraz kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym organizację podziemną "Żegotę" w Parku Ocalałych.

 

W czwartkowych uroczystościach udział też wzięli bliscy Karskiego - bratanica Wiesława Kozielewska-Trzaska, kuzynka Edwarda Natkańska oraz siostra stryjeczna Jadwiga Lenoch-Bukowska.

 

Na zakończenie wizyty w Łodzi, w ramach obchodów 25-lecia Wolności w Polsce - prezydent na skwerze przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego posadził "Dąb Wolności".

 

Bronisławowi Komorowskiemu podczas uroczystości w Łodzi towarzyszył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Sławomir Rybicki oraz ministrowie Maciej Klimczak i Jaromir Sokołowski.

 

Jan Karski (Jan Kozielewski) w czasie II wojny światowej zasłynął jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Karski zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie w wieku 86 lat. W maju 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. Karski jest również Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.(PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.