przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 6 maja 2014

"Warto ocenić minione 25-lecie z perspektywy Hrubieszowa"

  |   Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie Spotkanie ze społecznością lokalną w Hrubieszowie

Warto czasami popatrzeć, jak nas widzą inni - powiedział prezydent Bronisław Komorowski we wtorek w Hrubieszowie w województwie lubelskim. Podkreślał, że z perspektywy ukraińskiej wyraźniej widoczne są osiągnięcia 25-lecia polskiej wolności.

 

Prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że położenie kresowe Hrubieszowa szczególnie predestynuje do tego, by tu dokonywać oceny minionego 25-lecia, zarówno z punktu widzenia poszczególnych obywateli, jak i społeczności lokalnych oraz całego państwa. Jak dodał, wówczas warto patrzeć z perspektywy osób z zewnątrz, widzących czasem aż przesadnie Polskę jako kraj mlekiem i miodem płynący. Podkreślił, że dziś "my patrzymy z bólem i niepokojem na to, co się dzieje dramatycznego na Ukrainie, a oni patrzą na nas z ogromną nadzieją, jak na jakiś kraj, który doznał niebywałego szczęścia przez ostatnie kilkadziesiąt lat".

 

Jego zdaniem zdolność do wdzięczności - wobec losu, opatrzności Bożej, wdzięczności wobec konkretnych ludzi, osób, które były odpowiedzialne za konkretne obszary naszego życia, wdzięczności sobie nawzajem - to jest jakiś problem. - To jest wielkie zadanie, aby przy okazji 25-lecia i radości z osiągnięć 25-lecia także umieć w sobie samych wskrzesić tę zdolność do okazywania wdzięczności - zaapelował Bronisław Komorowski.

Prezydent nawiązał do wydarzeń z historii Hrubieszowa i regionu, m.in. okresu II wojny światowej, ówczesnych walk polsko-ukraińskich. Przypomniał, że tu miał miejsce przypadek współpracy polskiego podziemia, AK i WiN, z UPA.

 

- Tutaj w Hrubieszowie i w całym tym regionie nie tylko lała się krew z jednej i drugiej strony, nad którą trzeba próbować budować lepszą przyszłość sąsiedzką, ale tu także był epizod, mało znany w historii polskiej, że po pierwszych najdramatyczniejszych krwawych walkach polsko-ukraińskich, tu w Hrubieszowie zaistniała współpraca między podziemiem antykomunistycznym, polskim WiN-em, Armią Krajową, a UPA – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent dodał, że opowiadał mu o tym dowódca AK Marian Gołębiewski, kolega z konspiracji antykomunistycznej w latach 70. - To epizod mało znany, warty by go przeanalizować, kiedy okazuje się, że w sytuacji skrajnego zagrożenia obu stron przez trzeci element, który się pojawił wtedy - Związek Sowiecki, NKWD - potrafimy się jednak ponad tym morzem krwi jednak porozumieć w imię wspólnego interesu – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Jak przypomniał, zmiany granic w okolicach Hrubieszowa nie skończyły się w 1945 r., ale w latach 50. doszło do "korekty in minus" dla Polski.

- Dzisiaj, jak myślimy z pewną trwogą o tym, co się dzieje na Ukrainie, jak się łatwo zmienia granice i włącza się do państwa rosyjskiego Krym, warto sobie przypomnieć, że tu w latach 50. też była korekta granicy in minus. Zabrano te tereny, które były węglonośne, a dostaliśmy część Bieszczad, pięknych gór, ale gór. Warto o tym pamiętać, bo to nie było bardzo dawno temu – zauważył Bronisław Komorowski.

 

- Warto pamiętać o niestabilności w całym tym regionie, aby bardziej z jednej strony docenić naszą wolność, nasze osiągnięcia, a z drugiej strony bardziej docenić wszystkie elementy gwarantujące dzisiaj nasze bezpieczeństwo i naszą stabilność. To są polskie siły zbrojne, które są coraz nowocześniejsze, sprawniejsze (…), przynależność do NATO, do Unii Europejskiej - podkreślił prezydent. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.