przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 8 czerwca 2014

"4 czerwca '89 to dobrze wykorzystane zwycięstwo"

  |   Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Wspólne sadzenie "Dębu Wolności" Prezydent z wizytą w Krakowie. Wspólne sadzenie "Dębu Wolności" Prezydent z wizytą w Krakowie. Wspólne sadzenie "Dębu Wolności" Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie. Prezydent z wizytą w Krakowie.

4 czerwca 1989 roku, to wielkie, mądre, dobrze wykorzystane zwycięstwo - powiedział w niedzielę w Krakowie prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że udało się w tym roku zdobyć uznanie świata za miejsca Polski w odzyskaniu wolności przez Europę Wschodnią.

 

Zobacz także: Odznaczenia w Krakowie z okazji 25-lecia Wolności W Krakowie przed Nowohuckim Centrum Kultury, z udziałem Bronisława Komorowskiego, odbyło się spotkanie „Ludzi 4 czerwca”. Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe.
 

- Żeby móc skutecznie ugruntować przekonanie i pamięć o tym, że wolność zaczęła się w Polsce musimy najpierw zbudować w samych sobie, u nas w Polsce, w naszych sercach i głowach, przekonanie, że to (4 czerwca 1989 roku) było coś wielkiego, co potrafiliśmy wykorzystać na rzecz całej Polski - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak dodał, czuje naturalną potrzebę i odruch serca, aby cieszyć się ze święta wolności, nie tylko w wymiarze wielkich uroczystości państwowych, ale także "w wymiarze, który świadczy o autentyzmie przeżycia i autentyzmie radości".

 

Jestem przekonany, że wszyscy byliśmy zadowoleni i szczęśliwi z tego, że nas, Polskę, Polaków, ludzi, którzy wybili się na wolność i mądrze ją zagospodarowali, chwaliły największe, najpotężniejsze postacie współczesnego świata - zaznaczył.

 

Prezydent zaproponował wspólne działanie na rzecz tego, aby tradycja 4 czerwca 1989 roku - tego wielkiego, mądrego, dobrze wykorzystanego zwycięstwa - była dobrze ugruntowana. -To co się udało zdobyć w tym roku, to uznanie, podziw, szacunek świata i docenienie miejsca Polski w wielkim procesie odzyskiwania wolności przez Europę Wschodnią - przekonywał Bronisław Komorowski.

 

- Źródłem wzruszenia jest to, że mogę być dzisiaj razem z państwem w Nowej Hucie, która sama w sobie jest symbolem i złego okresu budowania przeciw tradycji narodowej, przeciw wartościom, które tworzyły naród, ale jest także symbolem zwycięstwa trudnej walki. Na końcu okazało się, że to co było budowane przeciw wartościom polskim, okazało się źródłem zwycięstwa i sukcesu, obróciło się na dobre - powiedział.

 

Prezydent odebrał  medal "Dziękujemy za Wolność", przyznany mu przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności - za godną postawę, działalność w obronie praw człowieka i obywatela, wspieranie Solidarności i za wybitne zasługi dla wolności i niepodległości Polski.  Wykonany z blachy stalowej medal ma stanowić symboliczne wyrażenie wdzięczności i podziękowania ludziom, którzy w okresie po 13 grudnia 1981 roku uczestniczyli w tworzeniu wolności, niepodległości, demokratycznej i samorządnej RP. Nadaje go Kapituła, którą stanowią: prezes Sieci Solidarności, wojewoda małopolski, marszałek województwa małopolskiego, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

 

Bronisław Komorowski w niedzielę uczestniczył w uroczystości posadzenia "Dębu Wolności" i złożył wieniec przed pomnikiem Solidarności. Zwiedził również wystawę "Dziękujemy za Wolność – ludzie 4 czerwca 1989 roku" oraz spotkał się z bohaterami tej wystawy.

(PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.