przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 9 czerwca 2014

Prezydent: Wracacie z Afganistanu z tarczą

  |   Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Spotkanie z żołnierzami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował wszystkim żołnierzom, którzy służyli Polsce w Afganistanie i oddał hołd tym, którzy zginęli podczas tej służby. W poniedziałek prezydent uczestniczył w powitaniu ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie (Dolnośląskie).


Prezydent podkreślił, że powrót do kraju ostatniej bojowej XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie to dobra okazja do podziękowań - zarówno żołnierzom uczestniczących w tej ostatniej misji bojowej, jak i wszystkim żołnierzom polskim, którzy służyli w Afganistanie pogłębiając wiarygodność Polski jako sojusznika, budując dobrą opinię o polskich siłach zbrojnych, działając na rzecz społeczności międzynarodowej, na rzecz Sojuszu Północnoatlantyckiego.
 

Podziękował również dowódcy, gen. Cezaremu Podlasińskiemu za "szczęśliwy powrót razem ze wszystkim żołnierzami". - Pragnę podziękować wszystkim żołnierzom, którzy w ciągu tylu lat służyli Polsce w Afganistanie. Pragnę w sposób szczególny oddać hołd i podziękować, serdeczną myślą ogarnąć rodziny wszystkich 43 żołnierzy polskich, którzy oddali życie, służąc w Afganistanie polskiej Ojczyźnie - powiedział Bronisław Komorowski.
 

Prezydent podkreślił, że Polska kończy bojową obecność w Afganistanie. - Wracacie do kraju z tarczą, nie na tarczy, po niełatwej służbie, z bogatymi doświadczeniami, z daleko idącymi podwyższonymi umiejętnościami – powiedział.


- Wracacie z tarczą po daniu dowodu, że polskie wojsko to wiarygodny sojusznik, że Polska to wiarygodna część NATO. Wracacie do kraju zostawiając dobrą opinię o Polskich Siłach Zbrojnych, o polskim żołnierzu. Za to serdecznie dziękuję – dodał.

 

 

Prezydent podkreślał, że polskim celem jest powrót NATO do źródeł, fundamentów z czasów, gdy był zakładany, z czasów, gdy staliśmy się członkiem Sojuszu. I dodał, że dla Polski tym niesłychanie ważnym fundamentem jest art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego - Wasza służba i poprzednich kontyngentów w Afganistanie będzie istotnym argumentem , istotnym atutem w ręku państwa polskiego, aby zbliżający się szczyt NATO w Walii, był szczytem który potwierdzi znaczenie, rolę art. 5., który mówi o obowiązku wspólnej obrony terytoriów krajów członkowskich Sojuszu, także naszego polskiego – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zapowiedział też, że będzie wykonany zamysł podniesienia nakładów na Polskie Siły Zbrojne do poziomu 2 proc. PKB. - Mam nadzieję, że wszystkie siły polityczne reprezentowane w parlamencie tę decyzję uszanują i poprą – powiedział.
 

Wskazywał też na analogię. - Trzeba być jak jedna pięść, jak jedna pancerna pięść, żołnierze tutaj to doskonale zrozumieją. Trzeba być jak jedna silna, zwarta, pancerna, polska pięść także w kwestii poziomu finansowania polskiego systemu obronnego - powiedział.
 

- Damy tego dowody na poziomie współpracy prezydenta i rządu, i jestem przekonany, że na poziomie współpracy z całością parlamentu, z koalicją i opozycją, tak jak to udało się zrobić w 2001 roku. Wtedy się udało, musi się to udać raz jeszcze – mówił Bronisław Komorowski. Zobacz także: „Nam wszystkim jest do twarzy z wolnością”
 

Prezydentowi podczas wizyty w Świętoszowie towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki i Szef BBN Stanisław Koziej. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.