przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 3 sierpnia 2014

Prezydent: Zostać obywatelem Kalisza to wielki honor

  |   Wizyta w Czajkowie w gospodarstwie laureatów konkursu "Rolnik-Farmer Roku" Wizyta w Czajkowie w gospodarstwie laureatów konkursu "Rolnik-Farmer Roku" Wizyta w Czajkowie w gospodarstwie laureatów konkursu "Rolnik-Farmer Roku" Wizyta w Czajkowie w gospodarstwie laureatów konkursu "Rolnik-Farmer Roku" Wizyta w Czajkowie w gospodarstwie laureatów konkursu "Rolnik-Farmer Roku" Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kaliszu Uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa miasta Kalisza Prezydentowi RP Uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa miasta Kalisza Prezydentowi RP Uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa miasta Kalisza Prezydentowi RP Uroczystość wręczenia honorowego obywatelstwa miasta Kalisza Prezydentowi RP Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kaliszu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kaliszu Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi w miasteczku „Zbuduj mnie, Twój Kalisz” Spotkanie z rodzinami wielodzietnymi w miasteczku „Zbuduj mnie, Twój Kalisz” Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kaliszu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kaliszu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kaliszu Uroczystość otwarcia Skweru Historycznego Rozmarek Uroczystość otwarcia Skweru Historycznego Rozmarek Uroczystość otwarcia Skweru Historycznego Rozmarek

Bronisław Komorowski odebrał w niedzielę w Kaliszu godność honorowego obywatela miasta. Tytuł nadano mu w uznaniu za "odważną i aktywną prezydenturę, sprawowaną ponad wszelkimi podziałami".

 

Para Prezydencka odwiedza w niedzielę południową Wielkopolskę. Wizyta w Kaliszu ma związek z obchodami 100. rocznicy zburzenia miasta. W sierpniu 1914 r. wojska pruskie zburzyły i spaliły większą część miejskiej zabudowy.


- Zostać obywatelem Kalisza to wielki honor ze względu na niezwykłą historię Kalisza, najstarszego miasta, ale też niezwykle doświadczonego. Dla mnie zostać członkiem tak zacnej społeczności, to naprawdę wielkie wyróżnienie i wielka radość, zwłaszcza że w tych dniach upływają cztery lata sprawowania przeze mnie funkcji prezydenta Polski. Niełatwe cztery lata, ale bardzo owocne - powiedział w trakcie uroczystości prezydent Komorowski.

 


Honorowe obywatelstwo Rada Miejska Kalisza przyznała Bronisławowi Komorowskiemu 22 maja. Jak uznano w uzasadnieniu, jego prezydentura jest sprawowana "ponad wszystkimi podziałami dla Polski i Polaków, otwarta, wypełniona dialogiem ze wszystkimi i z każdym, prezydentura odważna i aktywna, ujęta w ramy wielu programów o znaczeniu narodowym".


"Kaliszanie, jak rzadko kto, znają smak pokoju, niepodległości i wolności. W takiej dziejowej chwili godnością Honorowego Obywatela chcą obdarzyć człowieka w imię zasług przez Niego poniesionych w przeszłości dla Polski wolnej i suwerennej, nad której spokojem i pomyślnością sprawuje teraz pieczę" - uznali kaliscy radni.


Po uroczystości prezydent spotkał się przed ratuszem z przedstawicielami kaliskich rodzin wielodzietnych w miasteczku „Zbuduj mnie, Twój Kalisz" oraz odebrał symboliczną Kartę Dużej Rodziny z numerem 1914; karta działa w Kaliszu od kilku miesięcy i umożliwia rodzinom z co najmniej trójką dzieci korzystanie ze zniżek np. na basenach i w kinach.


W trakcie wizyty w Kaliszu Bronisław Komorowski wziął udział w otwarciu skweru historycznego Rozmarek. Ma on upamiętniać zburzenie miasta w 1914 r. oraz zamieszkującą przed laty Kalisz liczną mniejszość żydowską.

 

Od soboty w Kaliszu trwają Dni Pamięci - kulminacja obchodów 100. rocznicy zburzenia miasta. W sierpniu 1914 r. oddziały pruskie zniszczyły i spaliły większą część miejskiej zabudowy.
 
Prezydent Bronisław Komorowski otwierając skwer zaznaczył, że dramatem I wojny światowej była skala strat, jakie w wyniku przetaczających się frontów poniosła Polska i konkretne miejsca na jej mapie. - Na tej mapie są miejsca takie jak Kalisz, gdzie straty nie były spowodowane działaniami wojennymi, ale wynikały z jakiejś przedziwnej kalkulacji, chęci ukarania, przerażenia Polaków, aby zrezygnowali ze swoich dążeń do wolności – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski przypomniał o obchodach 25-lecia wolności. - Siłą rzeczy porównujemy tę wolność, którą cieszymy się dzisiaj z dramatem I wojny światowej, od której wybuchu mija 100 lat; i z 70 latami, jakie dzielą nas od powstania warszawskiego– zwrócił uwagę prezydent. Według Bronisława Komorowskiego z tych wydarzeń należy wyciągnąć wniosek: „Wolności nie ma za darmo. Zawsze musi wiele kosztować (…) tego doświadczył Kalisz, tego doświadczyła Warszawa, wiele miast i regionów Polski”.

 

Wizytę w Wielkopolsce prezydent rozpoczął od odwiedzin w podkaliskim Czajkowie. Tam wraz z małżonką gościł w gospodarstwie Stanisława i Anny Lesieniów, którzy zostali laureatami XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku w kategorii "Gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu".  Zobacz także: Gratulacje od prezydenta dla laureatów konkursu „Rolnik-Farmer Roku”

 

Po południu w Ostrowie Wielkopolskim prezydent spotkał się z lokalną społecznością miasta i powiatu ostrowskiego, a także z rodzinami i partnerami programów Ostrowska Karta Rodziny 3+ i Karta Dużej Rodziny. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.