przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 7 sierpnia 2014

"Po tylu trudnych doświadczeniach możemy cieszyć się wolnością"

  |   Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Zaborowie Wizyta prezydenta w Granicy Wizyta prezydenta w Granicy Wizyta prezydenta w Granicy Wizyta prezydenta w Granicy

Po tylu trudnych i bolesnych doświadczeniach kolejnych pokoleń możemy cieszyć się 25-leciem odzyskanej wolności - mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski, który zasadził dwa Dęby Wolności w Zaborowie oraz Granicy.

 
- Cieszę się, że dziś mogę z ks. kard. Kazimierzem Nyczem, razem z państwem, ten Dąb Wolności zasadzić z myślą o tym, że po tylu krwawych, trudnych latach i bolesnych doświadczeniach kolejnych pokoleń możemy cieszyć się 25-leciem odzyskanej wolności - mówił prezydent w Zaborowie, położonym niedaleko Kampinoskiego Parku Narodowego. Podkreślił, że zasadzony przed kościołem pw. św. Anny dąb jest także hołdem złożonym wszystkim pokoleniom, także mieszkańców rejonu Puszczy Kampinoskiej, które o tę wolność walczyły.
 
Prezydent wspominał własne wędrówki po Puszczy Kampinoskiej w czasach harcerskich i studenckich. -Pamiętam swe własne wzruszenia, ile razy się spotykało ślady powstańców styczniowych, ile razy się spotykało wspomnienia, ślady także i 1939 roku. Przez Puszczę Kampinoską szły oddziały polskie, w których walczył mój dziadek w bitwie nad Bzurą. (...) Mój ojciec zawsze szukał tu wspomnień, śladów własnych przyjaciół, kolegów z partyzantki wileńskiej, którzy przyszli do Puszczy - mówił prezydent.
 
Jak dodał, Warszawa - miasto heroiczne, które rwało się do powstań - zawsze płaciła za to dramatyczną cenę, a razem ze stolicą tę cenę za postawy patriotyczne płaciły wsie i miejscowości położone w Puszczy Kampinoskiej i na jej obrzeżach.
 
Rano w Zaborowie prezydent wziął udział w mszy świętej, którą celebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
 
W uroczystości sadzenia dębu wziął też udział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
 
W Granicy prezydent zasadził Dąb Wolności w Alei Trzeciego Tysiąclecia w Kampinoskim Parku Narodowym. Prezydent podkreślał wagę instytucji, jaką jest Kampinoski Park Narodowy; mówił, że jest to trudny, ale jednocześnie "bardzo piękny styk wielkiego miasta i natury". Bronisław Komorowski wpisał się też do księgi pamiątkowej Kampinoskiego Parku Narodowego. Wśród gości był m.in. minister środowiska Maciej Grabowski oraz przedstawiciele władz parku. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.