Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 31 sierpnia 2014

"Wspólnie przeżywana historia okazją do rozmów o przyszłości"

W poniedziałek prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Joachim Gauck spotkają się w Gdańsku, gdzie wspólnie uczczą 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wspólnie przeżywana historia jest dobrą okazją do rozmów o sprawach aktualnych i przyszłości - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że takie wspólne uroczystości prowadzą także "do rozmów o kondycji Europy, o tym, na ile Europa znalazła skuteczny sposób na unikanie konfliktów militarnych". - Wspólnym punktem widzenia Polaków i Niemców jest to, że odpowiednią formułą bezpieczeństwa jest integracja europejska i członkostwo w NATO - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Według polskiego prezydenta, problem polega jednak na tym, że "nie cała Europa uczestniczy w procesie integracji europejskiej".

 

- Obszar nieobjęty integracją staje się obszarem ryzyka, niebezpieczeństwa i zagrożenia. Stąd też pełne zrozumienie dla potrzeby poszerzenia obszaru europejskiego objętego tymi samymi wartościami - umiłowaniem wolności, poszanowaniem praw człowieka i obywatela, prawa międzynarodowego oraz unikanie rozwiązań na zasadach przewagi militarnej - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Jak zauważył, "to co jest udziałem zintegrowanej zachodniej i środkowej Europy, nie jest udziałem Europy wschodniej".

 

W poniedziałek o godz. 17. w Gdańsku prezydenci Polski i Niemiec wspólnie zapalą znicze na Cmentarzu Obrońców Westerplatte. Zabiorą też głos podczas uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej na placu przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 

Prezydenci Komorowski i Gauck złożą także wieńce pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 

Następnie prezydenci Polski i Niemiec spotkają się na debacie z młodzieżą z obu krajów na statku Żeglugi Gdańskiej. O godz. 19.20 zaplanowany jest pokaz spektaklu filmowo-multimedialnego "Wybuch" według pomysłu Andrzeja Wajdy, którzy obejrzą prezydenci RP i RFN.

(PAP)

Poleć znajomemu