przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 1 września 2014

"Relacje polsko-niemieckie znakomite jak nigdy"

  |   Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej Debata Prezydenta RP i Prezydenta RFN z młodzieżą na statku Żeglugi Gdańskiej

Prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem rozmawiał w poniedziałek w Gdańsku z młodzieżą z Polski, Niemiec i Czech, mówił o relacjach polsko-niemieckich, że są „znakomite jak nigdy”.

 

Do spotkania młodych ludzi z prezydentami Polski i Niemiec doszło na pokładzie statku Żeglugi Gdańskiej, który płynął z Westerplatte do centrum Gdańska. W ok. półgodzinnym rejsie uczestniczyło ponad 30 osób, w wieku od 18 do 25 lat, z założonej w 1991 r. organizacji „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”, która w tym roku uczestniczyła w programie „Democracy under construction”, z udziałem rówieśników z Czech.

 

- Stosunki polsko-niemieckie są znakomite jak nigdy, w sensie nie tylko politycznym, ale też i psychologicznym – powiedział podczas rejsu Bronisław Komorowski. Jak dodał, to nie jest przypadek, „ponieważ po stronie niemieckiej ster państwa dzierżą ludzie z podobnym doświadczeniem".

 

- Dla Polaków ma znaczenie to, że kanclerz Angela Merkel ma doświadczenie życia w systemie komunistycznym i że prezydent Joachim Gauck jest ikoną oporu przeciwko komunizmowi – ułatwia to znajdowanie elementów braterstwa politycznego i bliskości. My wiemy, że oni rozumieją co my do nich mówimy. Nie z każdym tak jest w polityce – podkreślił.

 

Opinię o dobrych relacjach między oboma narodami potwierdził też prezydent Gauck.  - Jest to niewyobrażalne jak bardzo Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie – powiedział.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że "dla młodego pokolenia Westerplatte powinno być w takim samym stopniu kotwicą pamięci o złych czasach, jak i sygnałem, że to jest wyraźne oddzielenie, i że nowe czasy, w których przyszło żyć, są wolne od pewnych zagrożeń i złych zjawisk".

 

Joachim Gauck przekonywał młodzież, że sama wiedza historyczna o konfliktach wojennych z przeszłości, aby budować pokojowe relacje między krajami może nie wystarczyć.

 

- Musi być wiara, że można coś zmienić. Nasze pokolenie może być świadkiem fundamentalnych przemian. Słowo pokój nie musi pustą formułą - przekonywał prezydent Niemiec. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na Westerplatte "Doświadczenie II wojny ma dziś istotne znaczenie"

 

Przed spotkaniem z młodzieżą przywódcy Polski i Niemiec uczestniczyli w uroczystościach na Westerplatte dla uczczenia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po zakończeniu rejsu z młodymi ludźmi prezydenci Komorowski i Gauck wzięli z kolei udział specjalnym pokazie spektaklu "Wybuch", który z okazji rocznicy przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.