przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 września 2014

"W 25-lecie Wolności mamy za co dziękować rolnikom"

  |   Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich

Patrząc w minione i w przyszłe 25-lecie wiemy, jak wiele dała i jak wiele da jeszcze polska wolnościowa przemiana, jak wiele dała i jak wiele dać musi dalsza przebudowa wsi polskiej pod względem struktury rolnej, organizacji pracy, organizacji przetwórstwa, pod względem edukacji i aktywizacji obywatelskiej mieszkańców wsi - mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas Dożynek Jasnogórskich.

 

- Wiemy też, jak wiele dała i jak wiele jeszcze może nam dać obecność w integrującej się Europie, jak może wiele dać nasze otwarcie na świat, na bliskie i dalekie rynki chłonące plony rolniczej pracy, polskiej pracy - dodał. Zobacz także: Wystąpienie podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie

 

Prezydent zwrócił uwagę, że mamy w 25-lecie za co dziękować Pani Jasnogórskiej, mamy za co dziękować polskim rolnikom, mamy za co dziękować polskiej wolności.

 

 

- Mamy też o co prosić, mamy o co zabiegać i w modlitwie i w pracy. Bo praca, szczególnie praca na roli ofiarowanej człowiekowi przez Stwórcę, to też jest forma modlitwy - podkreślił Bronisław Komorowski.


Prezydent wskazywał, że w tym szczególnym roku, warto aby każdy spojrzał wstecz także we własne życie, w życie własnej rodziny, własnej wsi, miejscowości i własnej gminy. - Warto to zrobić, aby dostrzec jak wiele się zmieniło, jak wiele zmieniliśmy. Warto, aby docenić to, jak wiele udało się nam wspólnie osiągnąć, jakie plony wydała nasza praca w skali całego 25-lecia, jakie efekty dał zasiew polskiej wolności na początku trudnych przemian lat 90. - mówił.

 

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że absolutna większość Polaków dostrzega i docenia, jak wiele w naszym własnym życiu, w życiu naszych rodzin, naszych gospodarstw, naszych sąsiadów i wspólnot wiejskich i gminnych zmieniło się na lepsze. - Nie zmieniło się samo z siebie, ale w wyniku naszej pracy, w wyniku głębokich zmian zachodzących w Polsce i w Europie - zaznaczył.

 

Jednocześnie prezydent podkreślił, że w czasie tych szczególnych dożynek trzeba też patrzeć i w przyszłość. Jak powiedział, trzeba dostrzegać to, co zostało nam do zrobienia, do podjęcia, aby sprostać wyzwaniom nowoczesnego świata, nowoczesnej gospodarki, nowoczesnego rolnictwa. Dodał, że patrząc w przyszłość trzeba zastanawiać się nad tym, co musimy zrobić, jak musimy pracować, aby zapewnić sobie, swojej rodzinie, swojej wsi i gminie dobrą przyszłość.

 

- Trzeba patrzeć w przyszłość także dlatego, aby w porę dostrzec zagrożenia, ryzyka, przeszkody, ograniczenia i obawy - wskazywał.

 

- Także takie, które dzisiaj nas niepokoją, na przykład związane z ograniczeniami w handlu w skutek inwazji Rosji na naszego ukraińskiego sąsiada. Takie, które uruchamiają w nas samych uzasadnione lęki o bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo nas wszystkich - mówił Bronisław Komorowski.

 

W niedzielę na Jasnej Górze tysiące rolników z całej Polski uczestniczyło, jak co roku, w uroczystej mszy z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Prezydent wygłosił przemówienie przed mszą, w czasie której rolnicy dziękują za tegoroczne plony. Prezydentowi towarzyszył Zastępca Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.