przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 16 września 2014

"To miejsce tworzenia szans dla rolnictwa"

  |   Wizyta w doświadczalnym sadzie Instytutu Ogrodnictwa Wizyta w doświadczalnym sadzie Instytutu Ogrodnictwa Wizyta w doświadczalnym sadzie Instytutu Ogrodnictwa Wizyta w doświadczalnym sadzie Instytutu Ogrodnictwa

Instytut Ogrodnictwa to nie tylko miejsce produkowania nowych odmian jabłek, ale też tworzenia nowych szans dla polskiego rolnictwa - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek odwiedził doświadczalny sad skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa.

 

Prezydent przebywał we wtorek w województwie łódzkim, gdzie - poza wizytą w doświadczalnym sadzie, który znajduje się w Dąbrowicach - wziął też udział w Kongresie Gmin Wiejskich RP. Zobacz także: "Wieś największym beneficjentem zmian w ciągu 25 lat"

 

Jak mówił Bronisław Komorowski, bogata historia instytutu i jego osiągnięcia dowodzą, że warto inwestować w innowacyjność. - Hodowane tutaj jabłka są dostosowane do wymogów współczesnego rynku, m.in. spełniają wymogi jednorodności, która jest niezbędna do zawierania wielkich kontraktów, będących szansą polskiego ogrodnictwa - dodał.

 

Prezydent zaznaczył też, że Polska jest trzecim na świecie - po USA i Chinach - producentem jabłek. - Wyzwaniem, któremu udaje się sprostać polskim producentom owoców, jest zdobywanie nowych, bezpiecznych rynków. Przykładem jest produkcja jabłek do krajów arabskich, gdzie wymagania względem gatunków, a nawet kolorów tych owoców, są specyficzne - mówił.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, embargo wprowadzone przez Rosję na polskie owoce i warzywa powinno pobudzić również wewnętrzny rynek owoców, który - według prezydenta - jest skromny. - Spożycie jabłek w Polsce jest nieduże w porównaniu z innymi krajami Europy. Polak zjada rocznie tylko 15 kg jabłek, a w Niemczech czy Holandii zjada się 40 kg jabłek - dodał.

 

Prezydent zachęcał do pomocy polskim sadownikom: - Pobudzajmy konsumpcję, jedzmy coraz smaczniejsze odmiany jabłek. Oglądanie meczu siatkówki to dobra okazja do jedzenia szarlotki i picia napoju uzyskiwanego z jabłek. Zobacz także: Prezydent w Ostrowie: Jedzmy polskie jabłka

 

Odnosząc się do rosyjskiego embarga podkreślił, że jest pewien, iż rosyjski klient szybko zatęskni do polskiego jabłka i będzie szukał rozlicznych sposobów, aby te owoce: tańsze, bliższe i lepsze móc kupować. - Pewnie będą zyskiwać na tym pośrednicy, więc warto, aby strona rosyjska przemyślała, czy nie warto samemu czerpać korzyści z polskich jabłek - dodał.

 

Dyrektor instytutu prof. Franciszek Adamicki zaprezentował prezydentowi nowe odmiany jabłek wyhodowane w tamtejszym sadzie, są to: ligolina, melfree, pink braeburn. Poczęstował go również śliwkami odmiany "president".

 

Jak poinformował dyrektor, doświadczalny sad w Dąbrowicach założony przez prof. Szczepana Pieniążka, istnieje od 1948 r. i jest jednym z największych doświadczalnych sadów w Europie. Obecnie prowadzi się w nim ponad 100 doświadczeń dotyczących nowych odmian jabłoni, grusz, owoców jagodowych. Opracowuje się w nim też nowe technologie ochrony roślin.

 

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach utworzono w 2011 r. przez połączenie dwóch jednostek badawczo-rozwojowych: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka i Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka. Obecnie w skład Instytutu wchodzą cztery działy: sadownictwa, warzywnictwa i roślin ozdobnych - mieszczące się w Skierniewicach, oraz dział pszczelarstwa z siedzibą w Puławach. W ramach swojej działalności instytut organizuje wiele konferencji naukowych i seminariów, w tym także o zasięgu międzynarodowym. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.