przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 16 września 2014

"Wieś największym beneficjentem zmian w ciągu 25 lat"

  |   Kongres Związku Gmin Wiejskich w gminie Biała Rawska Kongres Związku Gmin Wiejskich w gminie Biała Rawska Kongres Związku Gmin Wiejskich w gminie Biała Rawska Kongres Związku Gmin Wiejskich w gminie Biała Rawska Kongres Związku Gmin Wiejskich w gminie Biała Rawska Kongres Związku Gmin Wiejskich w gminie Biała Rawska

Wieś jest największym beneficjentem zmian, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek wziął udział w otwarciu dwudniowego XV Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP w gminie Biała Rawska (Łódzkie).

 

Prezydentowi towarzyszyli Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz oraz Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński.

 

- Spotykamy się w 25-lecie polskiej wolności i patrzymy, co się udało. (...) wieś jest największym beneficjantem zmian, jakie zaszły w Polsce, m.in. dlatego, że te zmiany polską wieś bolały na wstępie - podkreślił prezydent. W jego ocenie "konieczne jest zróżnicowanie polityk państwa polskiego w stosunku do różnych obszarów". - Konieczna jest regionalizacja, ponieważ jest różnica między wschodem o zachodem Polski. I założenia polityki rolnej i regionalnej powinny być inne - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Celem XV Kongresu jest zainicjowanie ogólnopolskiej debaty o roli obszarów wiejskich. Materiałem do dyskusji była diagnoza rozwoju gmin wiejskich, opracowana na podstawie badań przeprowadzonych na terenie całego kraju.

 

Prezydent zaznaczył, że wyniki badań i mapy, na których przedstawiono gospodarczy rozwój gmin, zrobiły na nim wrażenie, gdyż wciąż jeszcze można zobaczyć na nich wpływ granic dawnych rozbiorów Polski. - Jednak nie ulegajmy przekonaniu o fatalizmie dziejów, skutki historii da się zmienić. W ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy okoliczności, które przekształcają polską wieś, widzimy, że zmieniło się na niej wszystko - dodał prezydent.

 

 

Zdaniem przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP Mariusza Poznańskiego istnieje poważne zagrożenie, że gminy wiejskie w niedalekiej przyszłości będą miały problemy z realizowaniem podstawowych usług dla mieszkańców. Jego zdaniem, mogą się one pogłębić poprzez zachodzące zmiany demograficzne i migracje ludności.

 

W trakcie Kongresu odbędą się także debaty związane z finansowaniem i realizacją gminnych zadań. Zostaną zaprezentowane m.in. rezultaty zaktualizowanego badania planowanych inwestycji na obszarach wiejskich w unijnej perspektywie na lata 2014-2020 i możliwości ich sfinansowania.

 

Zobacz także: "Nie warto się spierać o rzeczy mało istotne" "To miejsce tworzenia szans dla rolnictwa" Związek Gmin Wiejskich RP liczy 542 gminy. To największa organizacja samorządu terytorialnego w Polsce. Do Ossy w gm. Biała Rawska, gdzie organizowany jest kongres, prezydent przyjechał z Parku Miejskiego w Skierniewicach, w którym odbyło się sadzenie "Dębu Wolności". Wcześniej Bronisław Komorowski odwiedził Dąbrowice, a w nich sad doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.