przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 19 września 2014

"Polityka prorodzinna to wyzwanie dla państwa i obywatela"

  |   Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny Spotkanie z członkami Białostockiej Akademii Rodziny

O znaczeniu rodziny rozmawiał prezydent Bronisław Komorowski w piątek w Białymstoku z członkami Białostockiej Akademii Rodziny. Podkreślał, że polityka prorodzinna to wyzwanie nie tylko dla państwa, ale dla każdego obywatela.

 

Białostocka Akademia Rodziny została w tym roku nagrodzona w konkursie pary prezydenckiej "Dobry Klimat Dla Rodziny" za tworzenie warunków sprzyjających dobremu funkcjonowaniu rodziny. Akademia powstała w ubiegłym roku z inicjatywy prezydenta Białegostoku; oferuje różnego rodzaju warsztaty i spotkania, które są skierowane do rodziców, dzieci, jak i małżonków czy dziadków.

 

Bronisław Komorowski mówił podczas spotkania, że to ważne, iż miasto wspiera takie inicjatywy, podczas których ludzie chcą się doszkalać i uczyć o życiu rodzinnym.

 

Według prezydenta wielkim wyzwaniem przed każdym obywatelem, przed każdą rodziną, przed całym państwem z całym jego aparatem jest polityka prorodzinna. Jak dodał, ta polityka nie powinna oznaczać wyręczania rodziny i zdejmowania z niej odpowiedzialności przez państwo. Mówił, że nie ma życia bez dźwigania ciężaru, bez odpowiedzialności, bez ryzyka. Zdaniem prezydenta to postawy ludzi są główną barierą w pokonaniu kryzysu demograficznego.

 

- Nie jest prawdą, że to państwo i rozwiązania prawne, ekonomiczne zadecydują o wszystkim. Nie da się kupić dzietności, nie da się kupić dzieci, nie da się kupić szczęścia rodzinnego, nie da się kupić szczęścia małżeńskiego. To trzeba zdobywać wielkim wysiłkiem własnym, państwo i organizacja społeczna może trochę pomóc - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak zauważył, w ostatnich latach zaangażowanie w odciążenie rodzin było ogromne. Dzięki temu m.in. zwiększyła się dostępność przedszkoli i żłobków, zaproponowano różne formy wsparcia dla rodziców, jak urlopy rodzicielskie, powstała też Karta Dużej Rodziny, która rodzinom wielodzietnym oferuje różne ulgi. Dodał, że systemowym dopełnieniem tej karty będzie zatwierdzenie mechanizmu ulg podatkowych dla ludzi wychowujących dzieci. Bronisław Komorowski mówił, że ma zapewnienie premier Ewy Kopacz, że obecny rząd te ulgi wprowadzi. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.