przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 29 września 2014

"Polskie dania i smaki pozytywnie nas wyróżniają"

  |   Prezydent na otwarciu targów Polagra Prezydent na otwarciu targów Polagra Prezydent na otwarciu targów Polagra Prezydent na otwarciu targów Polagra

Minione 25 lat było dla polskiej wsi czasem niełatwych, ale bardzo owocnych przemian - powiedział w poniedziałek w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, zmiany te skutkowały osiągnięciami na wielką miarę.

 
Prezydent przyjechał do Poznania, aby otworzyć targi Polagra oraz imprezy branży spożywczo-gastronomicznej, hotelarskiej, opakowań i logistyki. To największy w Europie Środkowo-Wschodniej cykl wystaw dla tych branż. Organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.
 
Jak podkreślił Bronisław Komorowski w trakcie uroczystości, osiągnięcia polskiego rolnictwa w minionym dwudziestopięcioleciu, w czasie niełatwych, ale bardzo owocnych przemian na polskiej wsi to osiągnięcia na naprawdę wielką miarę.
 
- Wystarczy powiedzieć, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat eksport polskiej żywności wzrósł pięciokrotnie. Nam to tak łatwo przychodzi w tej chwili powiedzieć, a to się nie zdarza prawie nigdzie na świecie, co nam się wydarzyło! - powiedział.
 
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że żywność i smak są częścią kultury i tożsamości narodowej.
 
- To nas też kształtuje: smaki dzieciństwa, skojarzenia wszelkiego rodzaju. Kształtować nas będzie też w przyszłości, w ramach integrującej się Europy. One nas pozytywnie wyróżniają. Nasze polskie smaki, nasze polskie dania, nasza polska kultura nie muszą stać w sprzeczności ze współczesnymi trendami. Świadczy o tym fakt, ile polskiej żywności wchodzi na rynki światowe, europejskie - dodał.
 
Bronisław Komorowski nawiązał też do tradycji Powszechnej Wystawy Krajowej, która odbyła się w 1929 roku w Poznaniu z okazji dziesięciolecia istnienia odrodzonej Polski.
 
- Była to zarówno znakomita promocja Polski poza granicami, jak i promocja Polski w Polsce. To była wielka szansa na przeżycie dumy z ojczyzny. Tego rodzaju wystawy, zawsze muszą mieć na pierwszym miejscu wzgląd na promocję polskiej przedsiębiorczości, możliwości ekonomicznych, osiągnięć gospodarczych, zawsze będą źródłem polskiej dumy, polskiej tożsamości i wspólnoty narodowej - powiedział. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.