przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 października 2014

Prezydent: Lokalne produkty szansą na rozwój regionu

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Stężycy Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Janowcu

Do wykorzystywania lokalnych produktów w rozwoju turystyki i gospodarki regionu zachęcał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w Janowcu (Lubelskie) z członkami Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Wcześniej odwiedził Stężycę.

 

Prezydent wraz z małżonką spotkał się z winiarzami na zamku w Janowcu (będącego oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego), gdzie stowarzyszenie ma swoją siedzibę. Prezydentowi podczas wtorkowej wizyty towarzyszyli Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz i Sławomir Rybicki oraz minister Irena Wóycicka. Zobacz także: „Budowanie systemu edukacyjnego to inwestycja w przyszłość”

 

Bronisław Komorowski powiedział, że na terenach nadwiślańskich są znakomite perspektywy na ożywienie regionu poprzez wykorzystanie naturalnych zasobów natury i kultury. - To jest proces świadomego stawiania przez państwo polskie, tak jak stawiają na to wszystkie kraje Unii Europejskiej, na wzmocnienie atrakcyjności produktów regionalnych i świadomego dążenia do tego, aby w stopniu maksymalnym wyzwolić inicjatywy ludzkie i zdolność do produkowania różnych towarów - będących markami regionalnymi, czyli wizytówką regionu - z ułatwieniami – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że pobudzanie różnego rodzaju wytwórczości lokalnej przyczynia się nie tylko do podnoszenia atrakcyjności turystycznej regionu, ale i staje się "cząstką systemu ekonomicznego", szansą rozwoju dla rolników czy drobnych producentów.

 

Prezydent mówił, że dosyć skromne polskie winiarstwo, które rozwijało się w przeszłości na terenie zaboru austriackiego, zanikło i obecnie z trudem się odbudowuje. Do jego upadku - zaznaczył - przyczynił się także "okres katastrofy", a którym "świadomie odchodzono od skojarzeń bardziej elitarnych w Polsce". - Zdarzyła się nam kultura, powiedziałbym, bardziej mieszcząca się w kręgach skojarzeń wódczanych niż winnych - dodał Bronisław Komorowski.

 

Podkreślił, że odbudowa winiarstwa wymaga wiele pracy i gromadzenia doświadczeń, ale też skupiania ludzi w różnych formach organizacji producenckich, aby skutecznie zabiegały o ich interesy np. zmiany w prawie.

 

Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły (MPW) skupia plantatorów, których winnice znajdują się wzdłuż Wisły, po obu jej brzegach, od Annopola do Kozienic. Zostało założone w maju 2008 r. przez winiarzy z dziesięciu plantacji. Obecnie skupia właścicieli i pracowników z 40 winnic - znajdujących się w granicach regionu MPW oraz z dalszych terenów województwa lubelskiego - o łącznej powierzchni około 20 ha. Większość winnic z MPW jest przedsięwzięciem hobbystycznym, prawo do sprzedaży wina uzyskali właściciele siedmiu winnic.

 

Wcześniej we wtorek Para Prezydencka odwiedziła Stężycę, gdzie spotkała się z członkami Towarzystwa Przyjaciół Stężycy. Staraniem tej, założonej w 1977 r., organizacji, która liczy obecnie ponad 200 członków, powstał kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny o nazwie Wyspa Wisła. Kompleks urządzono na obszarze 30 ha terenów doliny Wisły. Obiekt przystosowany jest m.in. do urządzania konferencji, ma amfiteatr dla 2 tys. widzów oraz naturalny taras widokowy, który zimą może służyć jako stok narciarsko-saneczkarski; nad Wisłą urządzono plażę, jest też wypożyczalnia rowerów i kajaków.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że w Stężycy widać zamysł wykorzystania atrakcyjnego położenia doliny Wisły w celu ożywienia gospodarczego i turystycznego terenu. Przypomniał, że weszły w życie przepisy pozwalające na zagospodarowywanie wałów przeciwpowodziowych na potrzeby ruchu turystycznego. - Jest szansa na to, że kiedyś doliną Wisły będą mknęły rowery, gdzieś od Śląska po Gdańsk, w takim niezwykle ciekawym pod względem przyrodniczym i kulturowym obszarze - powiedział prezydent. (PAP, inf. własne)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.