przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 października 2014

Prezydent: Polityka wsparcia dzietności musi być kompleksowa

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Krakowie

Skuteczna polityka wsparcia dzietności w Polsce musi być kompleksowa i stabilna - mówił prezydent Bronisław Komorowski otwierając w poniedziałek w Krakowie Kongres "Karta Dużej Rodziny - wyzwania i perspektywy".

 
- Skuteczna polityka wsparcia dzietności w Polsce musi spełniać w moim przekonaniu przynajmniej dwie przesłanki: musi być polityką kompleksową, a więc bardzo szeroko budowaną i adresowaną, poprzez rozwiązania w różnych obszarach. Musi być także polityką stabilną, żeby tego, co udało się uzyskać, nie było łatwo odebrać, naruszyć - powiedział Bronisław Komorowski.
 
Prezydent mówił, że elementem tej stabilności polityki państwa wobec rodzin wielodzietnych będzie m.in. ustawa o karcie dużej rodziny i powinny nim być przepisy dotyczące preferencji podatkowych dla dużych rodzin. - Jestem pewien, że będziemy mogli niedługo przystąpić także do efektywnej pracy nad wdrażaniem tego dodatkowego mechanizmu - powiedział Bronisław Komorowski.
 
Prezydent podziękował wszystkim, którzy podejmowali różne inicjatywy mające na celu przełamanie kryzysu demograficznego, wsparcie rodzin wielodzietnych i podjęcie tych działań w porę, zanim, jak mówił, wygasną aspiracje rodzicielskie dzieci dawnego wyżu demograficznego.
 

 

Bronisław Komorowski razem z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wręczyli ogólnopolskie Karty Dużych Rodzin trzem rodzinom z Krakowa: Matysików, Cyganików i Bujaczów.

 

Prezydent zachęcał, by w trakcie zbliżających się wyborów samorządowych "także w głosowaniach" podziękować tym samorządowcom, którzy angażują się we wprowadzanie kart dużej rodziny.
 

Podczas spotkania w Krakowie samorządowcy, biznesmeni i reprezentanci rodzin wielodzietnych dyskutują o wspieraniu rodzin i o rozwiązaniach godnych wprowadzenia. Zobacz także: Prezydent w Tyńcu: Jesteśmy dumni z 25-lecia suwerenności
 
Ogólnopolska karta dużej rodziny funkcjonuje od połowy czerwca na mocy rozporządzenia rządu. Mogą się o nią ubiegać rodziny, w których jest trójka lub więcej dzieci. Posiadacze karty mogą korzystać z szeregu ulg i zniżek. Do tej pory złożono blisko 510 tys. wniosków o karty, a ponad 332 tys. rodzin odebrało swoje karty z gmin.
 
Od 29 września w konsultacjach jest projekt ustawy o karcie dużej rodziny, która ma uregulować działanie systemu ulg i zniżek dla członków rodzin z przynajmniej trójką dzieci. W założeniach ustawy jest m.in. rozszerzenie ulg na przejazdy kolejowe dla członków rodzin wielodzietnych.(PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.