Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 listopada 2014

"Rodzina jest jednym z fundamentów ludzkiej wolności, siły i znaczenia"

  |   Prezydent w Bydgoszczy Prezydent w Bydgoszczy Prezydent w Bydgoszczy Prezydent w Bydgoszczy Prezydent w Bydgoszczy Prezydent w Bydgoszczy Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim Wizyta w Sępólnie Krajeńskim

O budowaniu korzystnego klimatu wokół rodzin wielodzietnych mówił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski w Bydgoszczy podczas forum "Duża Rodzina - dobre praktyki w samorządzie". - Myślę, że mamy w tej dziedzinie duże sukcesy - powiedział.

 

- Wydaje się, że coś się w Polsce przełamało, jeśli chodzi o klimat funkcjonowania rodziny, jeśli chodzi o przekonanie, że rodzina jest wyzwaniem strategicznym z punktu widzenia przyszłości państwa, narodu, gospodarki polskiej i znaczenia kraju w ogóle - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Podkreślił, że w jego odczuciu rodzina jest jednym z fundamentów ludzkiej wolności, siły i znaczenia. Zarazem, jak zaznaczył prezydent, stanowi ona jeden z gwarantów dobrej przyszłości, ponieważ jest instytucją wychowującą, kształtującą postawy obywatelskie oraz moralne.

 

- Oczywiście rodzina to również przełamanie kryzysu demograficznego, dlatego bardzo dziękuję za to, że w Bydgoszczy i w całym województwie (kujawsko-pomorskim) dostrzeżono znaczenie działań na rzecz przełamywania kryzysu demograficznego - również poprzez budowanie programów adresowanych do dużych rodzin - mówił.

 

Jak zaznaczył Bronisław Komorowski, jednym takich z programów jest "Bydgoska Rodzina Trzy Plus", czyli inicjatywa, którą uruchomiono pod koniec maja ubiegłego roku. Jest ona skierowana do rodziców posiadających na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do 18. lub do 25. roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. Uczestnictwo w programie umożliwia rodzinom korzystanie z ulg i zniżek w wielu sferach życia oferowanych przez instytucje miejskie oraz partnerów prywatnych (w tej chwili około stu). Członkowie rodzin, które biorą udział w programie, otrzymują imienną "Bydgoską Kartę Trzy Plus". Dotychczas wydano 12 tysięcy takich kart.

 

Prezydent podkreślił, że dzięki takim działaniom można zrobić wiele przy niewielkim nakładzie pieniędzy.

 

Dodał też, że cieszy go propagowanie korzystnego klimatu wokół dużych rodzin, ponieważ, jak zaznaczył, pamięta czas, gdy rodzina wielodzietna traktowana była jako rodzaj ekstrawagancji i nieodpowiedzialności. Zdaniem prezydenta dziś jest inaczej. - Nikt już nie patrzy w ten sposób na duże rodziny. Dzisiaj patrzy się na nie z innych punktów widzenia, jako na szansę, jako na instytucję życia społecznego, która daje dobry "produkt" w postaci przyszłych obywateli - mówił Bronisław Komorowski.

 

Na koniec zwrócił również uwagę na fakt, że bez obciążania budżetu państwa, można poprawić funkcjonowanie różnego typu rodzin, na przykład poprzez zmiany w kodeksie pracy. - W tym obszarze państwo polskie może bardzo wiele zrobić, konsekwentnie budując dobry klimat wokół wszelkiego typu rodzin w Polsce. Myślę, że przed zakończeniem kadencji, przynajmniej jeszcze jedna inicjatywa z tego zakresu wyjdzie z Pałacu Prezydenckiego - powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski wraz z małżonką odwiedził również Sępólno Krajeńskie, gdzie wziął udział w prezentacji lokalnych inicjatyw na rzecz dzieci i rodziny, m.in. utworzenia Sępoleńskiego Uniwersytetu Dziecka - projekt nagrodzony w prezydenckim konkursie "Dobry klimat dla rodziny". Bronisław Komorowski zwiedził też Centrum Małego Dziecka i Rodziny - Żłobek i Klub Dziecięcy.

 

- Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy Polska stoi rodziną, to warto przyjechać do Sępólna Krajeńskiego. Tu widać gołym okiem, że jest ogromna ilość - pewnie i w całej Polsce - inicjatyw, które razem tworzą skutecznie dobry klimat dla rodziny. To widać w Sępólnie Krajeńskim - ogromną dbałość władz samorządowych, ale i zaangażowanie mieszkańców w budowanie różnorodnych projektów, które mają służyć na różny sposób rodzinom - powiedział prezydent.

 

Podkreślił, że rodziny są bardzo zróżnicowane, ale mają to samo zadanie - ukształtowania młodych obywateli, po to żeby lepiej radzili sobie w życiu i lepiej służyli ojczyźnie.

 

Przyznał, że wraz z żoną z radością i satysfakcją odwiedził Sępólno Krajeńskie, bo tu jest naprawdę dobry klimat dla rodziny.

 

- Jeśli się głębiej poszuka przyczyn małych i wielkich sukcesów, w małych i wielkich miastach, gminach polskich, to się okazuje na końcu, że to jest kwestia ludzi. (...) Już to co tutaj pokazano, robi ogromne wrażenie, nie tylko ilością, ale także jakością inicjatyw wprowadzonych w życie. To świadczy o jakości życia i jakości społeczności. To znaczy, że państwo dobrze wykorzystujecie te możliwości, które stworzyła reforma samorządowa w Polsce i wolność także - mówił Bronisław Komorowski.

 

Zaznaczył, że wielkim osiągnięciem jest postawienie na rozwój kultury i edukacji w sytuacji, gdy miasto i gminę dotknęła głęboka restrukturyzacja i utrata miejsc pracy.

 

- Ja serdecznie tego gratuluję, za to serdecznie dziękuję. Miarą sukcesu nie jest to, że tam, gdzie jest dobrze dokłada się cegiełkę, żeby było jeszcze lepiej. Ale miarą sukcesu jest poradzić sobie w trudnej sytuacji i uruchomić proces stałego, konsekwentnego budowania nowych szans na przyszłość - dodał prezydent. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu