przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 11 lutego 2015

„Tadeusz Mazowiecki ma jeden wielki pomnik - współczesną Polskę”

  |   Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku Wizyta w Płocku Wizyta w Płocku Wizyta w Płocku

W najstarszej polskiej szkole, obecnie Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku, Bronisław Komorowski odsłonił w środę tablicę poświęconą jej absolwentowi, pierwszemu premierowi III RP Tadeuszowi Mazowieckiemu.

 
"Małachowianka", bo tak popularnie nazywana jest szkoła od nazwiska obecnego patrona, istnieje nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. Jej absolwentem z rocznika 1946 r. był Tadeusz Mazowiecki (1927-2013), który urodził się w Płocku. Od 2010 r. był doradcą prezydenta Komorowskiego.
 
- Tadeusz Mazowiecki ma jeden wielki pomnik - współczesną Polskę, która się zmienia, m.in. za sprawą decyzji jego rządu. Cząstką tej wielkiej zmiany była reforma samorządowa, do której Tadeusz Mazowiecki przywiązywał ogromną wagę - powiedział Bronisław Komorowski, odsłaniając tablicę. Zobacz także: „Samorząd warto rozwijać i traktować jako inwestycję”
 
Prezydent mówił, że ciesząc się z sukcesów Polski należy pamiętać, iż ich źródłem była ogromna pracowitość Tadeusza Mazowieckiego, jego poświęcenie i wizja rozwoju kraju.
 

- To się należy Tadeuszowi Mazowieckiemu, żebyśmy ciesząc się ze współczesnych sukcesów Polski, w każdym miejscu, w każdym obszarze, na każdym poziomie, od życia osobistego po ogólnopaństwowe, pamiętali, że cząstka tego sukcesu wynika z tej odwagi, pracowitości i poczucia odpowiedzialności, które Tadeusz Mazowiecki przekuwał w konkretne działania na rzecz modernizacji naszego kraju po 1989 r. - ocenił Bronisław Komorowski.

 

Inskrypcja na tablicy przywołuje wpis do księgi pamiątkowej szkoły, jaki w maju 1990 r. złożył Tadeusz Mazowiecki, gdy odwiedzał ją po latach: "Z wielkim wzruszeniem przybyłem do Małachowianki, jako premier Rządu Rzeczypospolitej. Oddaję hołd mojej starej szkole, z wdzięcznością myślę o naszych wychowawcach, a młodym rocznikom »Małachowiaków« życzę powodzenia w pracy dla Polski".

 

W "Małachowiance" prezydent Komorowski spotkał się z obecnymi jej uczniami. - Ta szkoła jest niezwykła, nie tylko ze względu na swoją długotrwałą historię, ale też z uwagi na dorobek wybitnych osób, które tę szkołę kończyły. Dla mnie jest też szkołą niezwykłą przede wszystkim ze względu na pamięć o Tadeuszu Mazowieckim - podkreślił Komorowski, zwracając się do młodzieży.

 

Prezydent przyznał, iż Mazowiecki był człowiekiem, który wywarł na niego "duży, istotny wpływ". - Za pośrednictwem Tadeusza Mazowieckiego mogłem korzystać z tego, co on wyniósł z »Małachowianki«, co wyniósł z korzyścią dla siebie, ale i z korzyścią dla całej Polski. Bo przecież wyniósł szczególną postawę sprawiedliwości, potrzebę aktywności społecznej, politycznej również. O tym wielokrotnie mówił, wspominając tę szkołę, jako źródło swoich postaw, zaangażowań - mówił.

 

Prezydent Komorowski zwiedził też odrestaurowaną ostatnio, najstarszą zachowaną część szkolnych budynków, pochodzących z okresu od XV do XVII wieku, w tym dawną kolegiatę św. Michała. Odwiedził m.in. odnowioną szkolną aulę, gdzie podczas prac renowacyjnych odsłonięto i odrestaurowano ukryte przez lata pod tynkiem, powstałe ok. 1912 r. malowidła ścienne autorstwa Władysława Drapiewskiego (1876-1961), twórcy m.in. polichromii w płockiej katedrze.

 
W auli na przełomie XIX i XX wieku mieściła się szkolna kaplica, jednak w latach 70. ubiegłego stulecia władze PRL nie zgodziły się, by w budynku państwowej placówki eksponowane były treści o charakterze religijnym. Malowidła na ścianach auli pokryto wtedy warstwą tynku. Dzięki staraniom nauczycieli uczyniono to w taki sposób, by nie zostały one zniszczone i doczekały się ponownego odsłonięcia. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.