przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 17 marca 2015

"Decentralizacja władzy to też odpowiedzialność"

  |   Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego Prezydent Bronisław Komorowski w Koszalinie. Uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego

Decentralizacja władzy oznacza możliwość działania, ale także odpowiedzialność - mówił do samorządowców we wtorek w Koszalinie prezydent Bronisław Komorowski. Zwrócił się do przedstawicieli lokalnych władz o bliższą współpracę z mieszkańcami.

 

Prezydent uczestniczył w uroczystej sesji rady Miasta Koszalina z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego. Przemówienia Komorowskiego wysłuchali zachodniopomorscy samorządowcy, w tym władze województwa.

 

- Weszliśmy w okres, kiedy w ramach naszej odpowiedzialności za ziemie odzyskane, możemy się chwalić ewidentnymi sukcesami - podkreślał prezydent. - Jesteśmy w nowym etapie polskości tych ziem, kiedy możemy nie tylko patrzeć wstecz (...) Dziś weszliśmy w etap, w którym polskość we wszystkich wymiarach, ekonomicznych, kultury, każdym obszarze, zaczyna być polskością, którą można się absolutnie chwalić. To wartość dodana z punktu widzenia tysiącletniej historii tych ziem - ocenił Bronisław Komorowski.

 

- Za waszych czasów i pracy polskość oznacza, że wzbogacamy te ziemie, te miasta, tak pokiereszowane przez historię, wzbogacamy polskim wysiłkiem, już nie tylko polskim trwaniem - podkreślił.

 

Dziękował samorządowcom za - jak to określił - zmianę jakościową, jaka zaszła podczas ostatnich 25 lat. - Odczuwam dumę z tego, że dziś wspólnym wysiłkiem, mądrym zagospodarowaniem wolności, czynimy polskość polskością, którą można się chwalić na całym świecie - zaznaczył.

 

Prezydent podkreślał też, że dzisiejsza polska samorządność powinna się przekształcać w kierunku wyznaczonym w roku 1990. Decentralizacja musi oznaczać przejmowanie i możliwości działania, ale też odpowiedzialność - mówił.

 

Zdaniem prezydenta Komorowskiego będzie zachodził proces "uobywatelnienia samorządu". Jak zaznaczył, obywatele będą chcieli odgrywać coraz większą rolę i mieć większy wpływ na funkcjonowanie samorządu. Jak ocenił, przejawem tej tendencji są np. budżety obywatelskie. Dziś samorządowcy znajdą się w sytuacji, w której będą musieli sobie odpowiedzieć, czy chcą dzielić się z obywatelami uprawnieniami, wpływem na decyzje, ale też odpowiedzialnością. Ta fala już idzie - podkreślił. Zobacz także: Prezydent w Radiu Koszalin: Wszędzie widać rozwój

 

Namawiał samorządowców, by wyprzedzili te naturalne tendencje i szukali sposobów na jak najdalej idące "wychylenie się" w kierunku obywateli. - Według mnie lepiej wcześniej, wyprzedzając pewne zjawiska, proponować rozwiązania pozytywne, niż później mieć kłopoty - powiedział.

 

Jak akcentował, dokonania polskiego samorządu są ewidentne, ale - przyznał - jeszcze wiele zostało do nadrobienia. Przypomniał, że jako prezydent złożył już kilkaset wizyt w różnych miejscowościach Polski. Jak podkreślał, wszędzie tam znalazł dowody na "dobrą zmianę". (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.