Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 marca 2015

"Polskość na Śląsku ma szczególne znaczenie"

  |   Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach Wizyta Prezydenta RP w Świętochłowicach

Polskość na Śląsku, która na tej ziemi była wyborem często dramatycznym, ma szczególne znaczenie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas piątkowej wizyty w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

 

Przekonywał, że przy wszelkich różnicach polskość powinna stanowić wspólny mianownik.

 

Prezydent odwiedził muzeum w rocznicę plebiscytu z 1921 r., po którym wybuchło trzecie powstanie śląskie. Bronisław Komorowski ocenił, że ekspozycja stanowi "ciekawe, niezwykłe i ważne dzieło", zachęcał do odwiedzin tego miejsca.

 

- Serdecznie dziękuję za stworzenie takiej możliwości i jestem przekonany, że muzeum będzie w sposób mądry i jednocześnie ciekawy opowiadało nie tylko Ślązakom historię Śląska i historię zmagań o polski Śląsk w ramach trzech powstań śląskich, ale że będzie również ciekawą opowieścią, adresowaną dla przybyszów także z innych części kraju - powiedział.

 

- Bo przecież dzisiaj doskonale to czujemy, że w obliczu wielkiego wyzwania, jakim jest integracja europejska, my także mamy wiele do zrobienia u siebie, w środku, jeśli chodzi o budowanie szacunku, zainteresowania także odrębnymi, odmiennymi często ścieżkami historii, którymi szły poszczególne regiony dzisiejszej Polski - dodał prezydent.

 

- Historia zmagań Śląska, aby być w związkach z Macierzą, z Polską, warta jest zawsze uwagi i zainteresowania, a dzisiaj nabiera szczególnego znaczenia ze względu na nowe okoliczności, nowe możliwości, jakie wiążą się z odkrywaniem tego, że właśnie przy wszelkich różnicach można, należy, trzeba po prostu znajdować ten wspólny mianownik, który się nazywa polskość - wskazał.

 

Podkreślił, że polskość na Śląsku - tak jak w każdym innym miejscu, gdzie trzeba było dokonywać wyboru - "gdzie polskość nie była wyborem automatycznym, tylko często dramatycznym, ma szczególną wagę, ma szczególne znaczenie".

 

- Zawsze to czułem, jako człowiek też związany rodzinnie z kresami. Myślę, że tam, gdzie się wybiera polskość, gdzie się za nią płaci wysoką cenę, to ta polskość jest nie tylko godna najwyższego szacunku, ale również warta jest rozpamiętywania z punktu widzenia ważności tych wszystkich zachowań, które tworzą i dzisiejszą polskość naszej współczesnej ojczyzny - podkreślił.

 

Muzeum Powstań Śląskich zostało otwarte w październiku 2014 r. Powstało w gruntownie wyremontowanym neogotyckim budynku, zbudowanym w 1907 r. według projektu wybitnych architektów Emila i Georga Zillmannów. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu