Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 21 marca 2015

"Przyjaźń Polaków i Węgrów oparta na umiłowaniu wolności"

  |   Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach

Pomnik bohaterów trzech narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego - Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora odsłonili w sobotę w Katowicach prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Węgier János Áder.


- Pragnę wyrazić nadzieję, że pomnik usytuowany w tak niezwykłym miejscu, które samo w sobie jest symbolem nowych czasów i w Polsce, i tu w Katowicach, na Śląsku, będzie działał na naszą wspólną i polską, i węgierską wyobraźnię, budując dalsze zobowiązanie, aby i w przyszłości przyjaźń polsko-węgierską umacniać – oświadczył Bronisław Komorowski.


- Życzę wszystkim mieszkańcom Katowic i całego Śląska dumy także z dzielnego, dobrego syna tej ziemi, który dzisiaj wraca do roli bohatera i przyjaźni, ale i trudnego dramatycznego losu – dodał.


Pomnik Sławika i Antalla powstał na placu przed nowym budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego, nieopodal hali Spodka i nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Stanowią go dwie betonowe ściany otoczone grupą drzew. Wewnątrz są podobizny obu postaci i informacja o ich dokonaniach. Autorami tej koncepcji są Jan Kuka i Michał Dąbek.


Odsłonięcie pomnika i poranna msza święta w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla z udziałem obu prezydentów i ich małżonek wpisały się w sobotnie obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach. W programie znalazła się także wizyta prezydentów na III Szachowym Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Następnie, przemawiając przed koncertem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Bronisław Komorowski przypomniał, że u początków obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w 2006 r. na Węgrzech stanął pomnik przedstawiający dwa zrośnięte ze sobą dęby symbolizujące losy obu narodów.

- Te dęby ilustrują czy symbolizują nie tylko wielowiekową tradycję relacji polsko-węgierskiej, ale i siłę wspólnoty losów opartych o wspólnotę interesów i wspólnotę emocji między naszymi narodami. To piękny pomnik - ocenił prezydent.


Zaznaczył, że pomnik odsłonięty w sobotę w Katowicach pokazuje, jak przyjaźń polsko-węgierska służyła także innym. - A co najważniejsze, odsłoniliśmy pomnik, który przypomina, że przyjaźń pomiędzy ludźmi i narodami, pomiędzy Polakami i Węgrami, jest oparta nie tylko na długotrwałości relacji, ale jest oparta na wspólnym systemie wartości – na wspólnym umiłowaniu wolności swojej i innych - zaakcentował Bronisław Komorowski.


- Dla nas jest szczególnie ważne, że nasz rodak, Henryk Sławik pochodzi stąd, ze Śląska. Tak, jak pamiętamy o tym, że Józefa Antalla nazywano „ojcem Polaków na Węgrzech”, tak chcemy utrwalić pamięć o Henryku Sławiku, jako o dzielnym Polaku stąd, ze Śląska - mówił prezydent.


Podkreślił, że utrwalenia warta jest nie tylko sama niezwykła historia obu bohaterów, ale też ważne – chyba również dla Węgrów - słowa, które padły, gdy obaj wracali z przesłuchania do więzienia. Antall podziękował wówczas Sławikowi za pomoc podczas śledztwa i za wzięcie na siebie odpowiedzialności, co doprowadziło potem Sławika do śmierci w obozie zagłady w Mauthausen. Według relacji Antalla Sławik odpowiedział wówczas, że tak jemu, Antallowi, „odpłaca Polska”.


- Chcielibyśmy bardzo utrwalić tę scenę we własnej, polskiej i węgierskiej pamięci – po to, abyśmy my współcześni i nasi przyszli potomkowie pamiętali nie tylko o heroizmie przodków, ale również, że budujemy przyjaźń polsko-węgierską na przekonaniu, że mamy za co być sobie nawzajem wdzięczni, że mamy z czego być dumni we wzajemnych relacjach i że zawsze na kolejnych zakrętach dziejowych także będziemy okazywali sobie przyjaźń i wdzięczność - wskazał prezydent.


- Oddajemy dzisiaj hołd Józefowi Antallowi i Henrykowi Sławikowi nie tylko, aby sławić ich wielkość. Oddajemy go z myślą o tym, że ich postawa, ich zachowanie, ich przyjaźń i ich wdzięczność wzajemna dla siebie jest zobowiązaniem dla nas dzisiaj i jest zobowiązaniem na przyszłość - dodał. Zobacz także: "Możemy liczyć na pełne wykonanie przez Węgry zobowiązań UE"


Prezydent akcentował również wartość lokalnych kontaktów między miastami, gminami i poszczególnymi ludźmi. Odsłonięcie pomnika poświęconego Węgrowi i Polakowi, „którzy byli powiązani ze sobą nie tylko przyjaźnią osobistą, ale i wspólnym światem wartości, którym służyli” przyrównał do „kotwicy wzmacniającej poczucie siły przyjaźni polsko-węgierskiej”.


Bronisław Komorowski zaznaczył też, że Henryk Sławik i Józef Antall senior w imię przyjaźni zrobili bardzo wiele dobrego w złym czasie – pomogli uratować tysiące osób: obywateli polskich, w tym także pochodzenia żydowskiego. - Dlatego dzisiaj w Katowicach uczciliśmy pamięć bohaterów trzech narodów – polskiego, węgierskiego i żydowskiego - zaznaczył prezydent. (PAP, inf. własna)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu