Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 marca 2015

Dawny zespół klasztorny cystersów Pomnikiem Historii

  |   Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii Uroczystość wręczenia rozporządzenia o uznaniu zespołu obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w piątek obiekty dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu (Zachodniopomorskie) mianem Pomnika Historii.

 

Tekst rozporządzenia w tej sprawie z 3 lipca 2014 r. prezydent wręczył proboszczowi kościoła zespołu klasztornego ks. Andrzejowi Sowie oraz przedstawicielce Narodowego Instytutu Dziedzictwa Beacie Makowskiej.

 

Przyznanie miana Pomnika Historii to najwyższa firma nobilitacji zabytku, o wybitnych materialnych i niematerialnych wartościach. Rozporządzeniem prezydenta z 3 lipca 2014 r., ufundowany przez kasztelana szczecińskiego Warcisława II Świętoborzyca z rodu Gryfitów w 1173 r. klasztor został zaliczony do 60 obiektów w Polsce, które noszą tytuł Pomnika Historii.

 

Po uroczystości prezydent odsłonił też przed kościołem parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa tablicę upamiętniającą nadanie tytułu.

 

- Jesteśmy na takim etapie rozwoju życia narodowego, gospodarczego, społecznego, że mając w znacznej mierze zaspokojone podstawowe potrzeby w wielu obszarach, świadomie i zgodnie z narodowymi ambicjami sięgamy po zadania, by uczynić Polskę krajem piękniejszym, i który świadomie wydobywa także z przeszłości to, co może to piękno współczesne budować i dodawać wartości codziennemu życiu – powiedział prezydent podczas uroczystości.

 

Jak podkreślił, miejsca takie jak Kołbacz, związane z odległą i niezwykłą historią mają walor wzbogacania rzeczywistości.

 

Prezydent podkreślił, że państwa demokratyczne stosują zasadę autonomii kościoła i państwa, ale może ona być „nieprzyjazna albo przyjazna”.  - Świadomie staramy się budować poszanowanie wzajemne autonomii instytucji w oparciu o zasadę przyjaznego rozdział – zaznaczył.

 

Jego zdaniem wyrazem tego jest m.in. dostrzeżenie tego, że „zabytki sakralne stanowią czasami najważniejszą cząstkę pośród składników materialnego dziedzictwa narodu”.  - Stąd troska, by przywracać te zabytki kultury sakralnej, bez których nasza narodowa rzeczywistość byłaby uboższa. Takim dobrym przykładem jest Kołbacz - dodał.

 

Prezydent podkreślił, że przyznanie miana Pomnika Historii skutkuje też w praktycznym wymiarze, np. zwiększa szanse na znalezienie środków na przywrócenie świetności takim zabytkom.  Jako przykład podał Łowicz. - Tam też zaczynaliśmy od Pomnika Historii, a dziś zapadły decyzje (…) dotyczące tego, aby w Łowiczu powstało miejsce upamiętnienia szczególnej roli prymasów w historii Polski poprzez możliwość udostępnienia nekropolii prymasów – poinformował.

 

Zespół klasztorny w Kołbaczu uznawany jest za jeden z najwybitniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego Pomorza z przełomu stylów romańskiego i gotyckiego, wyróżniającą się nowatorstwem ówczesnych rozwiązań architektonicznych oraz wysokiej klasy detalem, a także unikatową konstrukcją ciesielską nawy głównej świątyni, adaptowanej w XVI w. na spichlerz. Świątynia jest najwcześniejszą budowlą na Pomorzu Zachodnim wykonaną w całości z cegły, która była nekropolią książąt szczecińskich z XIII-XVI w.

(PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu