Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 marca 2015

Obchody 70-lecia polskiej administracji w Gorzowie Wlkp.

  |   Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Gorzowa w Filharmonii Gorzowskiej Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Uroczystość z okazji 70. rocznicy ustanowienia administracji polskiej w Gorzowie Wielkopolskim Wizyta w Teatrze im. Juliusza Osterwy Wizyta w Teatrze im. Juliusza Osterwy Wizyta w Teatrze im. Juliusza Osterwy

Podczas obchodów 70. rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim prezydent Bronisław Komorowski dziękował wszystkim, którzy na ziemiach zachodnich pracowali i pracują nad umacnianiem polskości.

 

- Dzisiaj z szacunkiem chylę głowę przed wszystkimi, którzy właśnie w okresie powojennym w całej Polsce Zachodniej, Północnej, czy na Dolnym śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu, także na Warmii i Mazurach przyłożyli rękę do zakorzenienia się polskiego życia - podkreślił.

 

- Chylę z szacunkiem głowę przed wszystkimi, którzy pozwolili narodowi odnaleźć swoje nowe miejsce, wyznaczone nam przez trudną historię. Chylę głowę przed wszystkimi, którzy świadomie pracowali na rzecz tego, aby polskość na ziemiach odzyskanych była polskością jak najlepszą, jak najbardziej atrakcyjną, jak najbardziej przekonywującą do siebie - powiedział prezydent.

 

Początek polskiej administracji w Gorzowie Wlkp. datuje się na 27 marca 1945 roku. Tego dnia do niemieckiego wówczas Landsberga zajętego przez Armię Czerwoną dotarła grupa Polaków z Wągrowca, by w dniu następnym rozpocząć pracę. 28 marca w Gorzowie obchodzony jest dzień pioniera miasta.

 

W Filharmonii Gorzowskiej Bronisław Komorowski spotkał się z pionierami miasta, przedstawicielami organizacji kombatanckich i kresowych, samorządowcami i politykami z całego regionu. Prezydent przyznał, że korzenie jego rodziny także są na kresach wschodnich.

 

- Ja też urodziłem się na ziemiach odzyskanych, na Dolnym Śląsku i wiem doskonale jak to nie było łatwe, jako to był często bolesne, jak było tysiąc wątpliwości, tysiąc lęków - zaznaczył.

 

- Dzisiaj, po 25 latach wolności mamy prawo powiedzieć, że my Polacy żyjący tu, na tych terenach dodajemy już bardzo wiele do rozwoju miast, do rozwoju całego tego obszaru. Dodajemy coraz więcej, coraz mądrzej i coraz piękniej. Już nie musimy mieć żadnych kompleksów z tytułu nieporadnych początków. Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że wnosimy tutaj jako Polacy bardzo wiele przyśpieszając rozwój tych ziem - podkreślił prezydent.

 

 

Z filharmonii Bronisław Komorowski udał się na plac Grunwaldzki, gdzie odbyły się obchody rocznicowe dla mieszkańców Gorzowa Wlkp. Był m.in. przy wręczeniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gorzowa Wlkp., nadanego niedawno przez radę miasta założycielce i przewodniczącej gorzowskiego Klubu Pioniera Zofii Nowakowskiej.

 

- Lepiej się idzie w jakimś kierunku, jeśli wie się, skąd się przychodzi; żeby dobrze czuć kierunek marszu, trzeba wiedzieć, gdzie się zaczynało. Dlatego tak ważna jest wiedza o początkach polskości tu w Gorzowie, początkach polskości na Ziemi Lubuskiej, początkach polskości na całych ziemiach odzyskanych - mówił prezydent, dziękując Zofii Nowakowskiej za opowieść na temat historii Gorzowa Wlkp., którą wygłosiła po odebraniu tytułu.

 

Dodał, że trzeba pamiętać o zasługach ludzi, którzy po wojnie osiedlili się na tych ziemiach.

 

- Kieruję moje serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że Gorzów jest tak pięknym miastem, że widać tutaj efekty dobrej polskiej pracy i polskich marzeń o tym, żeby żyło się dobrze, żeby żyło się pięknie, żeby żyło się w zgodzie z polską tradycją i w zgodzie z polskimi marzeniami. Pamiętajmy o tym, że każdego dnia to my piszemy historię świata, historię Europy, historię Polski, historię Gorzowa - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Ostatnim punktem wizyty prezydenta w Gorzowie Wlkp. była wizyta w Teatrze im. J. Osterwy, gdzie spotkał się z pracownikami. W piątek obchodzony jest 54. Międzynarodowy Dzień Teatru. Ponadto rok 2015 Sejm ustanowił Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznica powstania Teatru Narodowego w Warszawie. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu