Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 kwietnia 2015

"Tu w sposób szczególny brzmią słowa polskiego hymnu"

  |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

O tym, że słowa polskiego hymnu od pokoleń tworzą polską tożsamość - mówił prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek w Będominie, gdzie działa jedyne muzeum polskiego hymnu.

 

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku, ma swoją siedzibę w szlacheckim dworku, w którym w 1747 r. przyszedł na świat i spędził pierwsze lata swojego życia twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego - Józef Wybicki.

 

Prezydent przyjechał do Będomina (woj. pomorskie) z żoną Anną. Na miejscu pojawiła się także minister kultury Małgorzata Omilanowska oraz przedstawiciele polskiego parlamentu i regionalnych oraz lokalnych władz.

 

- To dla mnie niezwykła okazja, aby dotknąć miejsca ważnego z punktu widzenia budowy wspólnoty narodowej, bez której trudno funkcjonować. Tu w Będominie w sposób szczególny brzmią słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” i „Nigdy do zguby nie przyjdą Kaszuby” – mówił Bronisław Komorowski.

 

Podziękował gospodarzom muzeum za dbałość "o to szczególne miejsce, w którym każdy może odnaleźć cząstkę własnej tożsamości. - Bo przecież tą polską tożsamość słowa hymnu tworzą od pokoleń. Gdzie, jak gdzie, ale w Będominie łatwo poczuć wagę tej wspólnoty i piękno wspólnoty - mówił prezydent dziękując też tym, "którzy konsekwentnie starają się wzbogacić to miejsce, uczynić coraz bardziej atrakcyjnym i pięknym".

 

Bronisław Komorowski zadeklarował, że chciałby przyczyniać się do tego, "by to muzeum i to miejsce było na tyle atrakcyjne, na tyle ciekawe, aby przyciągało uwagę, zainteresowanie i serca całej Polski". - Tu w Będominie dobrze jest poczuć ten bezpośredni związek między historią a teraźniejszością i przyszłością - powiedział prezydent.

 

W trakcie wizyty prezydent wraz z żoną, minister kultury i przedstawicielami regionalnych władz zasadził w pobliżu dworku młody dąb. Po zasadzeniu drzewa prezydent wraz z pozostałymi gośćmi zwiedził muzeum.

 

Jak poinformował wójt gminy Nowa Karczma, na terenie której leży Będomin, Andrzej Pollak, Komorowski jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził Muzeum Hymnu Narodowego.

 

Na nową ekspozycję w muzeum złożą się m.in. eksponaty, które w poniedziałek, w czasie wizyty prezydent przekazał symbolicznie gospodarzom placówki. Będzie to kilkanaście przedmiotów, które znajdują się obecnie w zasobach Muzeum Wojska Polskiego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, a - dzięki zabiegom prezydenta, zostaną przekazane w depozyt placówce w Będominie. Wśród eksponatów tych znajdą się m.in, meble i elementy wyposażenia oraz uzbrojenia.

 

Prezydent przekazał też muzeum w Będominie kilka innych przedmiotów, w tym szablę grenadierów napoleońskich, która była wykorzystywana także przez polskich legionistów, flagę państwową, która wisiała nad Pałacem Prezydenckim i prezydencki proporczyk.

 

W utworzonym w 1977 r. Muzeum Hymnu Narodowego można oglądać stałe wystawy przybliżające postać autora słów do hymnu i czasy, w których żył oraz losy pieśni. W placówce można zobaczyć m.in. faksymile, czyli dokładną reprodukcję oryginalnego zapisu słów pieśni.

 

Z Będomina Bronisław Komorowski udał się do Sierakowic, gdzie zaplanowano m.in. spotkanie Pary Prezydenckiej z rodzinami wielodzietnymi i spotkanie z przedstawicielami lokalnej społeczności. (PAP, if. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu