Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 kwietnia 2015

"Wielodzietna rodzina oznacza zaradność życiową"

  |   Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach Wizyta Pary Prezydenckiej w Sierakowicach

Wielodzietna rodzina oznacza zaradność życiową, przedsiębiorczość i odwagę w pokonywaniu trudności - mówił w poniedziałek w Sierakowicach prezydent Bronisław Komorowski.

 
- Jeżdżę po całej Polsce i propaguję Kartę Dużej Rodziny, staram się tworzyć dobry klimat dla rodziny, a tu w Sierakowicach mogę tylko podziękować za to, że ten dobry klimat trwa i przynosi tak piękne efekty – powiedział Bronisław Komorowski podczas spotkania w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach z miejscowymi rodzinami wielodzietnymi.
 
Gmina Sierakowice ma najwyższy przyrost naturalny w Pomorskiem i jeden z rekordowych w kraju. Bronisław Komorowski podkreślił, że Sierakowice można stawiać za przykład całej Polsce. - W całej Polsce istnieje problem kryzysu demograficznego, a tu on nigdy nie dotarł i jest za co dziękować - mówił prezydent.
 
Wójt Sierakowic Tadeusz Kobiela powiedział, że w gminie rodzi się średnio 320-340 dzieci, a w rekordowym roku przyszło na świat 366 dzieci, zgonów jest zaś w roku ok. stu. - Gdyby przyrost taki jak w Sierakowicach był w całym kraju, to w Polsce rodziłoby się rocznie pół miliona osób – mówił. Dodał, że w gminie Sierakowice mieszka ok. 18,7 tys. mieszkańców, działa tu 1300 podmiotów gospodarczych, głównie małych i średnich firm.
 
Prezydent dziękował "za dobry przykład, warty naśladowania". - To nie jest przykład polegający tylko i wyłącznie na tym, że ma się dużo dzieci, tylko że umie się dźwigać ciężar odpowiedzialności za dzieci w sposób skuteczny (…) Dzietności tak wysokiej towarzyszy także zaradność życiowa, przedsiębiorczość i odwaga w pokonywaniu trudności – powiedział Bronisław Komorowski.
 
Jego zdaniem, ten „kawałek Polski jest trochę Ameryką”, gdzie „ludzie zaradni mają najczęściej dużo dzieci".
 
Prezydent podkreślił, że wspieraniu rodzin wielodzietnych w Polsce służy wprowadzenie ulgi podatkowej. - Jestem przekonany, że już w tym roku milion rodzin w Polsce, korzystając z tych ulg, będzie zastanawiało się, czy warto może i innym podpowiedzieć, że życie z dużą liczbą dzieci to nie są wyłącznie wyrzeczenia - stwierdził.
 
Podczas spotkania w szkole prezydent Komorowski wręczył odznaczenia państwowe dwóm małżeństwom: za rodzicielstwo zastępcze i jubileusz małżeński. Zobacz także: Odznaczenia w Sierakowicach
 
Przed spotkaniem z rodzinami wielodzietnymi prezydent odwiedził wraz z małżonką rodzinę w Sierakowicach, w której rodzice wychowują sześcioro dzieci.
 
Na zakończenie swojej wizyty w Sierakowicach Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami społeczności lokalnej w Urzędzie Gminy. - Sierakowice to gmina szczęśliwa, co nie znaczy, że beztroska (…) Jesteście pozytywnym przykładem, że można łączyć tradycyjny styl życia, oparty o rodzinę i świat wiary, z postępem, nowoczesnością i bogaceniem się” – powiedział.
 
Wcześniej w poniedziałek prezydent był w Borzechowie na Kociewiu, gdzie wziął udział we wspólnym sadzeniu drzew z dziećmi, młodzieżą i miejscowymi leśnikami, a następnie odwiedził Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na Kaszubach. Przed przyjazdem do Sierakowic Komorowski w Puzdrowie złożył kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym ks. Bernarda Sychtę. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu