Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 kwietnia 2015

Prezydent: Polska bogata dzięki tradycji

  |   Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu Wizyta prezydenta w Ludźmierzu

Polska jest bogata dzięki bogatej tradycji – ocenił prezydent Bronisław Komorowski, przemawiając w sobotę do uczestników Zjazdu Karpackiego w Ludźmierzu. - Stąd Polska jest taka ciekawa, że są w niej różne tradycje zaczerpnięte z szerokiego świata - mówił.

Prezydent pogratulował zorganizowania zjazdu karpackich górali nawiązującego do historycznego zjazdu sprzed 80 lat, w którym brał udział prezydent Ignacy Mościcki.

- Góry zawsze ludzi łączyły. Z jednej strony góry to były szańce, ale góry tworzyły także wielki szlak, którym wędrowały różne ludy, kultury i religie. W okolicach miejscowości Wisła, gdzie leży zamek - rezydencja prezydentów Polski, szlaki wędrówek ludów się kończyły, tworząc wielki tygiel kultur. Tam dotarli Wołosi, którzy przez wieki wędrowali Karpatami, prowadząc owce. Stąd jest taka ciekawa Polska - dlatego że są różne tradycje, także góralskie, zaczerpnięte z szerokiego świata – podkreślił prezydent.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w czasie kiedy umacniamy naszą wolność narodową i budujemy przyszłość, staramy się, aby fundament tożsamości narodowej, obyczaje narodowe rozwijały się jak najpiękniej i najpełniej. - Kiedy czujemy się bardziej pewni naszej polskości, możemy też odważnie, szerzej i serdeczniej zapraszać innych, aby odbudowywali to, co było kiedyś wspólne – mówił.

Prezydent zwrócił uwagę na wspólnotę kultury materialnej wszystkich mieszkańców Karpat. - Górami wędrowali ludzie, idee, kultura, a wszystko było ogarnięte jednym podobnym wzorcem góralszczyzny. Polska góralszczyzna to do pewnego stopnia mieszanina świata góralskiego z całej Europy Wschodniej, i dlatego taka jest piękna i wartościowa – podkreślił.

- Górale są ważni dla Polski i Europy. Nie jest łatwo zdobywać góry, z drugiej strony góry wyzwalają marzenia o wielkości i swobodzie – zakończył prezydent, przemawiając do zebranych na Zjeździe Karpackim.

Prezydent w Ludźmierzu odpalił symboliczną watrę – ognisko i udał się z wizytą do ludźmierskiego sanktuarium Matki Bożej. W niedzielę małżonka prezydenta Anna Komorowska weźmie udział w corocznym święcie bacowskim w Ludźmierzu, podczas którego nastąpi poświęcenie stad owiec, które wyruszą na letni wypas na górskie hale.

Zobacz także: Odznaczenia na Kasprowym Wierchu "Polski patriotyzm może być patriotyzmem radosnym" Przed przyjazdem do Ludźmierza prezydent wziął udział w spotkaniu ludzi gór na Kasprowym Wierchu, gdzie wręczył odznaczenia państwowe sportowcom i osobom zasłużonym dla popularyzowania sportów narciarskich i wspinaczkowych. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu