przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 30 kwietnia 2015

"Ćwiczenia odzwierciedlają współdziałanie w NATO"

  |   Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na poligonie w Drawsku Pomorskim

Polska jest zainteresowana nie tylko wspólnymi ćwiczeniami z żołnierzami krajów NATO, ale także związaną z nimi obecnością na naszym terytorium sił zbrojnych krajów członkowskich – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski na poligonie w Drawsku Pomorskim.


Bronisław Komorowski spotkał się z żołnierzami polskimi, amerykańskimi, kanadyjskimi i francuskimi, szkolącymi się wspólnie w ramach komponentów Heavy Detachment, French Detachment i Maple Detachment.

 

Prezydent powiedział, że podczas ćwiczeń widać, jak praktycznie funkcjonuje mechanizm solidarności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak funkcjonuje współdziałanie wojsk tu na ziemiach polskich, gdzie dzisiaj trwają ćwiczenia, ale przecież one odzwierciedlają realne potrzeby Sojuszu. Także wschodniej flanki Sojuszu, której cząstką jest Polska.


Jak ocenił, wspólne ćwiczenia wojsk są znakomitą okazją do zacieśnienia współpracy i wymiany doświadczeń, ale także do pokazywania, że w Polsce są obecne wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak jak zostało to uzgodnione w Newport.


Zaznaczył, że ten cykl ćwiczeń będzie trwał nadal. - To będzie nasza odpowiedź w zakresie potrzeby budowania bezpieczeństwa całej flanki wschodniej Sojuszu, a bezpieczeństwo jest zawsze pochodną siły związków solidarności wewnątrz NATO - mówił prezydent.

 

- Polska stara się nie tylko korzystać z sojuszniczego zaangażowania, ale również dawać jak najwięcej do wspólnych doświadczeń, umiejętności i potencjalnych możliwości – podkreślił.
 

Bronisław Komorowski mówił także, że obecność w Drawsku wywołuje u niego falę wspomnień związanych z Władysławem Bartoszewskim. – Tu, niedaleko byliśmy w obozie internowania w Jaworzu, gdzie Władysław Bartoszewski był starostą obozu z ramienia wszystkich internowanych. Pewnie nigdy nikt z nas nie myślał wtedy o tym, że może aż tak bardzo zmienić się sytuacja w Polsce i wokół Polski, że na tym samym poligonie, gdzie trzymano więźniów politycznych będą ćwiczyły siły NATO – wspomniał. 

 

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył Szef BBN Stanisław Koziej.

 

W trakcie spotkania odbył się pokaz działania pododdziałów aeromobilnych (współpraca kawalerii powietrznej ze śmigłowcami, szturm budynku); pokaz natarcia pododdziałów pancernych i zmechanizowanych, wspieranych przez lotnictwo oraz wystawa sprzętu, wśród którego będzie polski transporter Rosomak, śmigłowiec W-3, śmigłowiec Mi-17, amerykański bojowy wóz piechoty Bradley i czołg Abrams oraz francuski czołg Leclerc i inny sprzęt.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.