przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 30 kwietnia 2015

"Filharmonia Szczecińska symbolem życia na Ziemiach Odzyskanych"

  |   Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Wizyta Pary Prezydenckiej w Filharmonii Szczecińskiej Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Spotkanie pt. Dobry klimat dla rodziny w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim Wizyta w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Stargardzie Szczecińskim

Nowoczesny, wyjątkowy pod względem architektonicznym gmach szczecińskiej filharmonii jest symbolem polskiego życia na Ziemiach Odzyskanych - mówił w czwartek w Szczecinie prezydent Bronisław Komorowski, który spotkał się m.in. z pracownikami filharmonii.

 

Bronisław i Anna Komorowscy przebywali w czwartek z wizytą w województwie zachodniopomorskim.

 

Prezydent podkreślił, że oprócz bogatej symboliki budynku ważna jest również symbolika samego faktu, że na Ziemiach Odzyskanych, polskie życie, także kulturalne, "cały czas się buduje w wielkim mozole, ale też ze wspaniałymi sukcesami". Zobacz także: Prezydent na Gali Finałowej konkursu „Życie w Architekturze”

 

Jak dodał jest mu też miło, iż mógł się przyczynić "do budowania zasłużonej chwały i sławy gmachu filharmonii", przyznając mu nagrodę Grand Prix konkursu Życie w Architekturze. Bronisław Komorowski zaznaczył, że zrobił to z wewnętrznym przekonaniem i radością.

 

Gmach Filharmonii Szczecińskiej otrzymał w tym roku statuetkę Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014. Jest to jedyna w Polsce nagroda architektoniczna przyznawana przez prezydenta państwa.

 

- Możemy z dumą światu pokazywać już nie tylko budynki użyteczności publicznej, ale także budynki piękne, stanowiące symbol i znak zupełnie nowego etapu rozwoju naszego kraju - dodał prezydent.

 

Nowoczesny biały gmach filharmonii z licznymi stromymi dachami, nawiązujący do zabudowy średniowiecznej, stanął na miejscu dawnego Domu Koncertowego (Konzerthaus) - centrum muzycznego przedwojennego Szczecina. Budynek zaprojektowało studio Barozzi-Veiga z Barcelony. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 osób.

 

Budowa nowego gmachu filharmonii w Szczecinie rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. Jej koszt to około 120 mln złotych, 40 mln zł to dofinansowanie unijne, reszta pochodziła budżetu miasta.

 

Ze Szczecina Bronisław Komorowki udał się do Stargardu Szczecińskiego, gdzie spotkał się z samorządowcami; tematem spotkania był "Dobry klimat dla rodziny".

 

Ostatnim punktem wizyty prezydenta Komorowskiego w Stargardzie Szczecińskim było odsłonięcie płyty upamiętniającej wpisanie zespołu kościoła pod wezwaniem NMP Królowej Świata oraz średniowiecznych murów obronnych miasta na listę Pomników Historii. Kościół oraz mury obronne miasta zostały uznane za Pomnik Historii rozporządzeniem prezydenta Komorowskiego z 17 września 2010 r. To najwyższa forma nobilitacji zabytku o wybitnych materialnych i niematerialnych wartościach. Tytuł ten nosi 60 obiektów w Polsce.

 

- Jest to kompleks, który sam w sobie jest pomnikiem historii i sam w sobie jest historią - powiedział prezydent chwilę po odsłonięciu tablicy. - Tytuł pomnika historii, tak jak w wielu innych przypadkach, będzie ułatwieniem także w rozwiązywaniu kwestii konserwatorskich, podkreślaniu wagi samego zabytku i będzie służył po prostu miastu i kościołowi - dodał Bronisław Komorowski. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.